Aktualności 21 lis 14:26 | ak
Dziś Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

fot. ilustracyjna, policja

W niedzielę (21 listopada) przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to dzień refleksji, dzień pamięci o tych, którzy stracili życie na drodze.

Idea została zapoczątkowana w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

- Wielu, często bardzo młodych ludzi traci życie w ułamku sekundy, jeszcze więcej zostaje niepełnosprawnymi. Ich rodziny cierpią, borykają się z problemami, czasami tracą jedynego żywiciela rodziny, a dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych - informuje st. asp. Remigiusz Rakowski.

Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. „W okresie jesiennym jest bardzo zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do celu”.

 

źródło: KWP Bydgoszcz, zmiany red.

ak Autor