Aktualności 23 lis 17:19 | ak
Fantastyczna postać na Bydgoskiej Karcie Miejskiej

fot. UMB

W 2021 roku obchodziłby setne urodziny. Stanisław Lem, autor m. in. „Dzienników Gwiazdowych” czy „Solaris”, jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, trafił na okolicznościową Bydgoską Kartę Miejską.

Obecny rok został ustanowiony Rokiem Lema. Od wtorku (23 listopada) okolicznościowe karty z okazji  setnej rocznicy urodzin pisarza, wszyscy hobbyści mogą odebrać w siedzibie ZDMiKP na ul. Toruńskiej 174a. Drogowcy informują, że wyrobienie pierwszej karty miejskiej (BKM) jest bezpłatne, natomiast  duplikat kosztuje 10 zł.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na Karcie Miejskiej upamiętniono 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku oraz setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. W tym roku bydgoszczanie złożyli wnioski  o 13 tys. Bydgoskich Kart Miejskich. Jednak coraz większym zainteresowanie cieszy się zakup biletu miesięcznego przez internet lub telefon.

Od 12 listopada bilet miesięczny można zakupić przez aplikację. Więcej o aplikacjach czyta tutaj.

Pisarz science fiction, futurolog, filozof

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie. Jest zaliczany do najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction, którego twórczość wpisuje się do kanonu literatury światowej. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tego wydarzenia i ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, w ramach którego odbywa się szereg wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje i festiwale. Książki Lema inspirowały i wciąż inspirują artystów, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych. Adaptacje jego dzieł należą do najsłynniejszych filmów światowego kina, a motywy twórczości Lema pojawiają się w różnych przykładach kultury masowej. Jego publikacje naukowe i publicystyczne z zakresu filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej są wysoko cenione. 

fot. wikipedia

Na podst. mat. UMB

ak Autor