Aktualności 12 lis 17:12 | ak
Nowość dla pasażerów komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Bilet można kupić przez aplikację

fot. Anna Kopeć

Od piątku (12 listopada) bilet jednorazowy lub miesięczny na komunikację miejską można zakupić poprzez aplikację w telefonie. Rozwiązanie to ma zachęcić bydgoszczan do korzystania z transportu publicznego.

Chcąc kupić bliet miesięczny, nie musimy już wyrabiać karty miejskiej (BKM) w siedzibie ZDMiKP lub „podpinać" karty płatniczej do systemu przez Internet. Teraz wszystko możemy wykonać w telefonie. Aplikacja ta obsługuje bilety okresowe i jednorazowe.

ZDMiKP przekonuje, że po bardzo szybkim i prostym założeniu konta, wystarczy uruchomić aplikację i kupić bilet, który od razu pojawi się w aplikacji na telefonie. W przypadku kontroli, wystarczy pokazać smartfon z opłaconym biletem. Obie bezpłatne aplikacje są już do pobrania dla systemu Android i IOS.

Jak to działa:

Mint Mobile Bydgoszcz (operator Mennica Polska)

Pasażer powinien pobrać ze sklepu Google Play lub App Store aplikację Mint Mobile Bydgoszcz i zarejestrować w prosty sposób nowe konto. W przypadku tej aplikacji wprowadzona zostaje jednak innowacja w skali rynku. Aplikacja Mint Mobile pozwala bowiem nie tylko zakupić bilet ale jest też portfelem kart. Oznacza to, że umożliwia zamienne posługiwanie się identyfikatorami biletów takimi jak karta BKM, elektroniczna legitymacja studencka czy karta płatnicza.
W tym celu użytkownik powinien wybrać z menu bocznego zakładkę „Moje identyfikatory", a następnie opcję „Dodaj identyfikator".

Co ważne bilet możemy kupić zarówno w aplikacji jak i w sklepie WWW a następnie okazywać go do kontroli bezpośrednio z aplikacji.


zBiletem (operator Infospread Polska Sp. zo.o.)

Wystarczy pobrać ją ze sklepu Google Play lub AppStore;
• Zalogować się do aplikacji swoim numerem telefonu i wybierać interesujące nas miasto;
• W Ustawieniach aplikacji można zapisać kartę płatniczą na później lub przy pierwszym zakupie biletu wybrać preferowaną metodę płatności;

Podczas kontroli, wystarczy pokazać kontrolerowi bilet na ekranie smartfonu. W tym przypadku nie jest wymagane połączenie z internetem. Bilety okresowe imienne można kupować bezpośrednio w sklepie internetowym zBiletem.pl

Od 2020 roku we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy funkcjonują urządzenia obsługujące Open Payment System pozwalające zakodować bilet jednorazowy lub czasowy (godzinny) wprost na karcie bankomatowej. W razie kontroli, to ona jest potwierdzeniem, że opłaciliśmy przejazd.

źródło: ZDMiKP, zmiany red.

ak Autor