Aktualności 6 maj 19:35 | mk
Goście z Rumunii w bydgoskiej Pesie. Firma ma dostarczyć tramwaje dla Iasi

fot. PESA Bydgoszcz

Łącznie 16 tramwajów dla Iasi, historycznej stolicy Rumunii, wyprodukuje bydgoska Pesa. Burmistrz miasta odwiedził fabrykę, spotkał się też z prezydentem Bydgoszczy.

Przetarg na dostawę tramwajów dla 300-tysięcznego miasta Pesa wygrała w 2020 roku. Rumuńskie Iasi wymienia tabor po modernizacji i budowie nowych linii tramwajowych. - Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne – informuje specjalista firmy ds. komunikacji spółki, Maciej Grześkowiak. W najbliższym czasie odbędą się jazdy próbne na bydgoskich liniach.

Wizytę w fabryce złożył burmistrz Mihai Chirica w towarzystwie ambasadora Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga.

Odbyło się także spotkanie z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim w bydgoskim ratuszu, poświęcone m.in. wymianie doświadczeń dotyczących transportu miejskiego.Niewykluczone jest także nawiązanie współpracy w innych dziedzinach. – Ustalono, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast – przekazuje Grześkowiak.

Z oględzin w bydgoskiej Pesie burmistrz Chirica był zadowolony. - Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Iasi, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego – mówił. Dziękował także władzom fabryki i miasta za ciepłe przyjęcie.

Pierwsze trzy tramwaje mają zostać dostarczone do Rumunii w sierpniu. Będą to pięcioczłonowe swingi, na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących. 

Na podstawie komunikatu PESA Bydgoszcz Sp. z o.o.

Zdjęcia: PESA Bydgoszcz Sp. z o.o.

 

mk Autor