Aktualności 5 mar 14:42 | kd
Kujawsko-pomorskie  na piątym miejscu w ilości zakażeń.  Duże zmiany dot. teleporad

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział zwiększanie ilości łóżek covidowych oraz raportowanie ich stanu co trzy godziny. Zmienione zostaną także zasady udzielania teleporad.

W trakcie konferencji prasowej minister Niedzielski poinformował, że zw względu na największą ilość zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim zostają tam przedłużone wszystkie obostrzenia. Takie same zasady będą obowiązywały również w województwie pomorskim, które jest drugie w Polsce w tym niechlubnym rankingu.

Województwo Kujawsko-Pomorskie również znajduje się w grupie sześciu województw podwyższonego ryzyka.

 Jeżeli chodzi o pozostałe regiony, to sytuacja pozostaje bez zmian. Utrzymujemy te zasady bezpieczeństwa, które obowiązują do tej pory. One obowiązują do 28 marca. Wobec regionów decyzję będziemy podejmowali co tydzień

- powiedział minister zdrowia.

Zwiększone zostaną również tzw. łóżka covidowe a och stan będą szpitale raportowały co trzy godziny. Ma to pomóc w lepszym zarządzaniu w tworzeniu kolejnych miejsc dla osób zakażonych.

Ważna zmiana będzie dotyczyła tzw. teleporad. Dzieci do 6 roku życia obowiązkowo będą korzystały z wizyt tradycyjnych. 

Teleporada nie będzie mogła być stosowana, jeśli będzie to pierwsza wizyta u lekarza. Wprowadzamy też warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć

- mówił minister.

Powodem do tego rozporządzenia mają być dochodzące do ministerstwa sygnały o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem przez lekarzy.

Mamy dużo sygnałów o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem. Ograniczymy możliwość ich stosowania 

- powiedział Niedzielski

 

kd Autor