Aktualności 23 lis 14:45 | kp
Mural na Kujawskiej skończony! „Wyszło to ciekawie, wbrew negatywnym opiniom”

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W niecały miesiąc prace nad ozdobieniem murów oporowych linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej zostały ukończone. Mural będzie widoczny z okien tramwaju. Podróże tą trasą rozpoczną się 6 grudnia.

We wrześniu wybrano zwycięski projekt na najdłuższy mural w Bydgoszczy i nagrodzono jego autorów (więcej na ten temat czytaj tutaj). Realizacja ich wizji rozpoczęła się pod koniec października. W tworzeniu muralu brali udział autorzy projektu, Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć, a także gdańszczanka Małgorzata Okrój i dwie bydgoszczanki, Agata Kucharska i Magdalena Gapińska.

Na konkurs na najdłuższy bydgoski mural napłynęło dwadzieścia projektów, ale tylko jeden, zwycięski, wpasował się we wcześniejsze założenia komisji, której zależało na tym, by dzieło było dynamiczne. 

– Wyszło to ciekawie, wbrew negatywnym opiniom, które pojawiały się wcześniej. Jest to zupełnie coś nowego w przestrzeni Bydgoszczy. Nawiązuje do infrastruktury drogowej poprzez dynamikę i rytmy – ocenia plastyk miejski, Marek Iwiński. – Szarości pojawiające się w tle są subtelne i harmonijne. Kolory pojawiają się jedynie w elementach kulistych, a linie i pasy tworzą dynamikę. Wygląda to lepiej niż na projekcie – dodaje plastyk.

fot. UMB

fot. UMB

Łączna długość murów oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej to 440 metrów, a na wykonanie muralu zużyto ok. 500 litrów farby. Praca została zabezpieczona powłoką antygraffiti. Obecnie jest to najdłuższy mural w Bydgoszczy. Wykonawca udziela na niego 5-letniej gwarancji. 

 

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor