Aktualności 9 sie 2020 | Łukasz Kulpa
Otwarto Narodowy Park Pamięci w Toruniu. ''Cześć i chwała bohaterom''

fot. Łukasz Kulpa

W Toruniu z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka powstał Narodowy Park Pamięci ''Zachowali się jak trzeba'' poświęcony wszystkim, którzy w czasie II Wojny Światowej pomagali Żydom. W wydarzeniu udział brali przedstawiciele władz państwowych na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

W Toruniu powstał Narodowy Park Pamięci i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą ''Zachowali się jak trzeba''. Kompleks mieści się na terenach należących do o. Tadeusza Rydzyka w pobliżu Wyższej Szkoły Medialnej oraz Sanktuarium MNP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

Dzieło duchownego powstałe przy wsparciu wiernych oraz instytucji państwowych zostało poświęcone wszystkim tym, którzy w okresie trwania II Wojny Światowej pomagali Żydom. Na stu-trzymetrowych kolumnach ustawionych w taki sposób, aby stworzyć zarys obecnych granic Rzeczpospolitej Polskiej. Na postumentach również  umieszczono imiona i nazwiska wszystkich bohaterów narażających własne życie w celu niesienia pomocy żydowskim rodzinom.

Park Pamięci Narodowej jest miejscem hołdu oddanego wszystkim Polakom, którzy w chwili najwyższej próby człowieczeństwa, zachowali się jak trzeba. Stanowi przestrzeń otwartą dla każdego, niezależnie od narodowości, wyznania, poglądów i języka. W Parku Pamięci Narodowej, na stu trzymetrowych postumentach ustawionych w wyłożonej granitem alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest 16 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. W oddzielnej przestrzeni, również na konturze Polski, umieszczonych jest szesnaście postumentów upamiętniających 2345 sióstr zakonnych, które niosły ratunek żydowskim braciom. Świadectw tych heroicznych czynów jest około 40 tysięcy. 

- fundacja Lux Veritatis

Projektanci parku zadbali o każdy szczegół również patriotyczne podświetlenie stu kolumn w barwach narodowych, liczne alejki spacerowe, a także ogromny maszt porównywalny z warszawskim masztem wolności. Z cała pewnością będzie to jeden z najważniejszych obiektów historycznych w Polsce, który będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem oraz przypominaniem o wydarzeniach, które miały miejsce i przyczyniały się do budowania tożsamości narodowej.

W uroczystości otwarcia parku brali udział najważniejsi przedstawiciele władz państwowych na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim, Ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem, Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, a także Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

 

fot. Łukasz Kulpa

fot. Łukasz Kulpa

Łukasz Kulpa

Łukasz Kulpa Autor

Specjalista ds. marketingu politycznego i wizerunku. Twitter: https://twitter.com/lukasz_kulpa Facebook: https://www.facebook.com/LukaszKulpaMarketingPolityczny