Aktualności 19 cze 08:37 | ak
„Odnalezieni na Bydgoskiej Łączce” - happening na Mostowej [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W piątek (18 czerwca) na ulicy Mostowej Bydgoscy Patrioci zorganizowali happening “Odnalezieni na Bydgoskiej Łączce“. Można było obejrzeć zdjęcia naszych lokalnych patriotów, zapoznać się z publikacjami dotyczącymi żołnierzy wyklętych i historią naszego kraju. Rozdawano ulotki i broszury informacyjne.

Happening miał przybliżyć mieszkańcom Bydgoszczy sylwetki trzech bohaterów podziemia antykomunistycznego: Ludwika Augustyniaka „Cygana”, Floriana Dutkiewicza „Wiktora” i Tadeusza Ośko „Sępa”, zamordowanych 27 listopada 1946 roku w więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Wałach Jagiellońskich.

- Na banerze prezentujemy trójkę naszych bohaterów odnalezionych przez IPN na naszej łączce bydgoskiej. Mamy nadzieję, że we wrześniu tego roku odbędzie się uroczysty pogrzeb z honorami, taki jaki im sie należy. Bo to jak byli traktowani, jak zostali zakopani, bo przecież nie pochowani (...). Niektórym się nawet nie śniło, że tak można potraktować ludzi

- mówił Robert Wojcik.

- Braliśmy udział jako wolontariusze w poszukiwaniach przy ekipie prof. Krzysztofa Szwagrzyka i przy IPN. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, chcemy bydgoszczanom przedstawić chociaż namiastkę tego co zrobili ci ludzie

- mówił Tomasz Kłopocki. 

Obecnie trwają prace przy Panteonie Żołnierzy Wyklętych na Bydgoskiej Łączce, gdzie prawdopodobnie już we wrześniu tego roku spoczną z należytymi honorami i przy asyście wojskowej szczątki bohaterów.

ak Autor