Aktualności 17 kwi 12:01 | ak
Pociągi przyszłości. PKP Intercity i Pesa rozstrzygnęły konkurs dla młodych twórców

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz rozstrzygnęły konkurs dla studentów i absolwentów wyższych uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity. Oceniono również koncepcje usług świadczonych na ich pokładach w czasie podróży.

Prace w konkursie „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży” można było zgłaszać w czterech kategoriach: „Podróż pociągiem dziś i jutro”, „Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”, „Dostępność i bezpieczeństwo” oraz „Komunikacja wizualna”. Komisja konkursowa oceniła 86 projektów nadesłanych przez 72 autorów. Obydwie spółki przyznały po 3 nagrody dla najlepszych projektów, a ich łączna pula wyniosła 30 tys. zł.

Zarówno PKP Intercity, jak i PESA przyznały pierwsze miejsca projektom zgłoszonym 
w kategorii „Podróż  pociągiem dziś i jutro”. Przewoźnik wyróżnił w ten sposób projekt „Pociąg przyszłości – projekt nowego pociągu klasy Intercity”. Proponuje on stworzenie niekonwencjonalnej przestrzeni pojazdu piętrowego z podziałem funkcjonalnym na strefy w zależności od celu i długości podróży, dostosowane do różnych grup pasażerów.

PESA przyznała pierwsze miejsce za projekt „Nowa organizacja przestrzeni w pociągach. Modułowy system podziału przestrzeni”. Jury doceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne zaproponowanego systemu konfiguracji miejsc do siedzenia.  Zaproponowana modułowość to możliwość zestawiania i tworzenia licznych wariantów funkcjonalnych przestrzeni, w zależności od potrzeb danej grupy podróżnych lub rodzaju połączeń. 

Projekty zgłoszone w konkursie wyróżniają się innowacyjnością i nastawieniem na potrzeby pasażera. To dla nas duża inspiracja przy myśleniu o nowoczesnych pociągach i usługach odpowiadających na potrzeby podróżnych. Tego typu rozwiązania będą stanowić dużą zachętę w wybieraniu kolei zamiast innych środków transportu. Kolej to transport przyszłości, dlatego w PKP Intercity chcemy wdrażać w życie takie nowatorskie projekty – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Jesteśmy pod wrażeniem projektów młodych i zdolnych twórców, którzy wzięli udział 
w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Pasażer w centrum uwagi i wysoka funkcjonalność zaproponowanych przez nich rozwiązań to czynniki, do których przywiązujemy ogromną wagę w PESA. Wsłuchujemy się w głos młodych projektantów przy koncepcjach pociągów przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – deklaruje Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

inf. prasowa

ak Autor