Aktualności 25 mar 2021 | mk
Pomagają zarówno przed, jak i po porodzie

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk z jednym z podopiecznych Fundacji/Ks. Tomasz Kancelarczyk, Facebook

Każdy dzień jest dobry, by bronić życia – to dewiza ks. Tomasza Kancelarczyka, szefa Fundacji Małych Stópek. Organizacja oferuje materialne – i nie tylko – wsparcie matkom, które mimo trudnej sytuacji zdecydują się urodzić dziecko. 

Symbolem fundacji stały się małe stópki – przypinka w kształcie i rzeczywistym rozmiarze stóp 11-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Działania, które rozpoczęły się od przedsięwzięć Bractwa Małych Stópek, organizującego m.in. Marsz dla Życia w Szczecinie, z czasem zaowocowały utworzeniem fundacji. Jej celami jest m.in. edukacja – prelekcje i wystawy pro–life, i formacja duchowa: Msze święte w intencji nienarodzonych, Modlitewne Okno Życia, promowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Fundacja zapewnia też kompleksową pomoc zarówno przed, jak i po narodzeniu dziecka kobietom z całej Polski, które rezygnują z zamiaru popełnienia aborcji. Opiekuje się (indywidualnie, pomagając np. w wynajmie mieszkania i pokryciu kosztów utrzymania) matkami w trudnej sytuacji życiowej, wspiera także domy samotnej matki.

Działalność jest szeroko omawiana przez twórcę fundacji, ks. Tomasza Kancelarczyka, na Facebooku. 

Pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży oferuje również Stowarzyszenie Dwie Kreski. – Nie oceniamy, pomagamy. Jeżeli zobaczyłaś Dwie Kreski i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń  – zachęcają wolontariusze. Stowarzyszenie prowadzi telefon zaufania (533 112 121, godz. 18.00–23.00). – Naszym celem jest pomoc kobietom w ciąży, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji. Pomagamy, zapewniając: wsparcie psychologiczne, pomoc materialną, porady prawne, wsparcie duchowe, informacje na temat lokalnych instytucji pomocowych i stowarzyszeń – wskazują. Jak tłumaczą, wierzą w wartość życia człowieka na każdym etapie. – Pomagamy, aby każdy miał szansę się urodzić. Nie pomagamy w aborcji – podkreślają. 

Wsparciu nastoletnich rodziców poświęca się Fundacja Javani, również prowadząca telefon zaufania (506 822 449), pomagająca w wychowaniu własnych dzieci, zdobyciu wykształcenia i podjęciu pracy zawodowej.

Wsparcie specjalistów rodzicom, u których dziecka zdiagnozowano wadę letalną, a więc taką, która nieuchronne prowadzi do śmierci dziecka krótko po narodzinach, oferują hospicja perinatalne. Centrum Opieki Perinatalnej Św. Łazarza w Bydgoszczy zapewnia informację i opiekę psychologiczną, prawną, socjalną, duchową, a także konsultacje z lekarzami, towarzyszy rodzinom na każdym etapie ciąży, porodu i przeżywanej żałoby. Pierwszy kontakt zapewnia w ciągu 48 godzin od zgłoszenia takiej potrzeby przez któregoś z Rodziców.

Towarzyszą rodzinom, których dzieci muszą odejść

 

grafika:Tygodnik Bydgoski

mk Autor