Aktualności 25 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Prawo jazdy znika. Tablice rejestracyjne imienne. 

fot. JT/arch.

Według projektów nowych przepisów zniesiony ma być obowiązek posiadania praw jazdy podczas kontroli. Nie znikną oczywiście egzaminy. Zmiany dotyczą także tablic rejestracyjnych.

W nowych projektach zmian kodeksu drogowego i prawa o ruchu drogowym zniesiony ma zostać obwiązek posiadania przez kierującego dokumentu prawa jazdy. Wobec cyfryzacji kontroli podczas których patrol ruchu drogowego ma dostęp do ewidencji kierujących i pojazdów posiadanie dokumentu przy sobie stało się anachronizmem. 

 

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców – wyjaśnił Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. 

 


Kolejną istotną zmianą ma być przypisanie tablic rejestracyjnych do właściciela auta. Zmniejszy to koszty i formalności związane z zakupem auta. 

 

Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł – wyliczył Huptyś


Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku. 

Na podstawie: Ministerstwo Infrastruktury

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz