Aktualności 16 maj 2020 | kp
Przedsiębiorcy zapłacą mniej. Nowe opłaty dzierżaw za ogródki letnie

fot. Anna Kopeć

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ustalił korzystniejsze stawki opłat dzierżaw dla prowadzących lokale gastronomiczne na terenie miasta. – Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy wspierać przedsiębiorców – mówi.

Od środy (13 maja) do końca sezonu ogródków letnich w 2020 roku obowiązują nowe stawki dzierżaw. Opłata za prowadzenie tej działalności dla wszystkich najemców będzie wynosić 1 grosz za 1 metr kw. za dzień – tyle samo zapłacą właściciele ogródków letnich, którzy oferują alkohol i ci, którzy nie mają go w sprzedaży.

Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Dzierżawcy mogą od czwartku (14 maja) występować do ZDMiKP w Bydgoszczy w sprawach związanych z podpisaniem umów dzierżaw terenu pod ogródki sezonowe-letnie.

– Sytuacja związana z pandemią jest trudna, zwłaszcza dla małych lokalnych biznesów. W czasie maksymalnej izolacji wspieraliśmy zamknięte restauracje, zachęcaliśmy do zakupów u lokalnych dostawców, wprowadziliśmy Bydgoski Pakiet dla Przedsiębiorców. Wiele lat pracowaliśmy na to, aby nasza bydgoska starówka tętniła życiem. Zrewitalizowana płyta Starego Rynku nie powinna być pusta. To także dzięki przedsiębiorcom, to miejsce jeszcze do niedawna było pełne życia. Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy ich wspierać – mówi prezydent Rafał Bruski.

O to, by opłaty dla dzierżawców były jedynie symboliczne, zabiegali radni Prawa i Sprawiedliwości, Szymon Róg i Paweł Bokiej, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację.

Źródło: www.bygoszcz.pl, oprac. red. 

kp Autor