Aktualności 7 mar 2021 | materiał partnera
Rewitalizacja Starego Fordonu. Umowa na uliczki podpisana

mat. UMB

W piątek (5 marca) podpisano umowę na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie. Za prace odpowiedzialna będzie firma Strabag, która wcześniej przebudowała m.in. ul. Bydgoską. Po przejściu wysokiej wody na Wiśle wznowione zostaną prace przy nabrzeżu.

Inwestycja pochłonie około 25 mln zł. W jej ramach, oprócz przebudowy uliczek, zbudowany będzie skatepark, pumptruck, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. Prace budowlane zajmą około 2 lat. Roboty będą dzielone na etapy. Przetarg na realizację zadania wygrała firma Strabag. Udzieli ona 5-letniej gwarancji na wykonane prace. Inwestycja będzie finansowana z wykorzystaniem europejskich środków na Gminny Program Rewitalizacji.

Dzięki tej inwestycji estetycznego i kameralnego charakteru nabierze szereg uliczek położonych pomiędzy brzegiem Wisły i ulicą Bydgoską. Przygotowana wcześniej dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących ulic:

  • Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
  • Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
  • Zakładowa,
  • Nad Wisłą,
  • A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
  • odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
  • Rybaki (część północna).

Na nawierzchniach tych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty.  Wykorzystana zostanie również granitowa kostka, która pozostała po remontach ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych.

W pasie zieleni nad Wisłą lokowana będzie infrastruktura rekreacyjna. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów, plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej, plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego.

źródło: bydgoszcz.pl