Aktualności 14 wrz 17:18 | mk
Rewitalizacja Teatru Kameralnego zakończona. Trwają odbiory

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

– Oficjalne otwarcie obiektu to najprawdopodobniej I kwartał przyszłego roku - mówi dyrektor Teatru Kameralnego Marek Napierała. Trwająca od 2019 roku inwestycja dobiega końca – obecnie realizowane są odbiory, następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Konstrukcja głównego budynku u zbiegu ul. Grodzkiej i Podwale została wzniesiona od nowa – przy pomocy pierwotnie użytych materiałów odtworzono ścianę od strony ul. Podwale. Okna zyskały opaski z szarego piaskowca. Od frontu pozostawiono miejsce na logo instytucji.

Oryginalny kształt zachował budynek przy ul. Grodzkiej 16, w którym powstała sala wielofunkcyjna. Obiekt poddano konserwacji. – Na elewacji frontowej wykonana została imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. Dach przykryty jest dachówką – przekazuje urząd miasta.

W teatrze powstała sala teatralna z widownią mieszczącą 234 osoby, sale prób oraz sala wielofunkcyjna na 50 osób. – Obiekt jest  w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni. Przy schodach znajdują się podnośniki, a komunikację pomiędzy piętrami zapewniają windy – czytamy na stronie ratusza.

Prace dobiegły końca, obecnie realizowane są odbiory. Następne kroki to uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i wyposażenie gmachu. Zespół artystyczny ma nadzieję, że pierwsze przedstawienie we własnej siedzibie wystawi jeszcze w tym roku. Oficjalne otwarcie nastąpi jednak prawdopodobnie na początku roku 2022. – Dla nas przeprowadzka do nowego obiektu to duże wyzwanie. Chcemy kontynuować tradycje tego miejsca, gdzie odbywały się znakomite premiery, spektakle  cenione przez publicznoś – mówi dyrektor TK Mariusz Napierała.

Inwestycja pochłonęła blisko 29 mln zł, z czego 12 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie.

Teatr Kameralny rozpoczął pracę w 2019 roku; ma kłaść nacisk na działalność edukacyjną, szczególnie adresowaną do dzieci, młodzieży, ale także seniorów. Do czasu przekazania gmachu zespół TK pracuje na zaprzyjaźnionych scenach: w Operze Nova, Miejskim Centrum Kultury. 

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor