Aktualności 11 wrz 14:31 | Redaktor
Rozbudowa ul. Nakielskiej. Miasto zleca projekt, a po nim budowę

fot. UMB

Miasto ogłosiło przetarg na projekt przebudowy ul. Nakielskiej od ul. J. Bronikowskiego do Lisiej. Dokumentacja powstanie w ciągu dwóch lat. Następnie zlecone zostaną prace budowlane, na które Ratusz zdobył dofinansowanie unijne - ponad 6 mln euro.

Zlecenie tej inwestycji do realizacji było jednym z trudniejszych zadań w ostatnich latach – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dzięki konsultacjom wybraliśmy wariant rozwiązujący najwięcej problemów. Na etapie koncepcji musieliśmy koordynować wiele innych przedsięwzięć takich jak rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zupełnie zmieniły się warunki finansowe - miasto zostało praktycznie pozbawione nadwyżki operacyjnej, którą przeznaczaliśmy na nowe inwestycje. Konieczna była również zmiana statusu drogi, by skutecznie pozyskać środki unijne w obliczu odrzucenia naszych wniosków o dofinansowanie zadania ze środków rządowych. Przed nami teraz etap prac projektowych. Po nich z marszu będziemy mogli zlecić prace budowlane.

Ulica Nakielska to jedna z najdłuższych bydgoskich ulic. Dystans od ronda przy ul. Łochowskiej do ronda Grunwaldzkiego to prawie 5,5 kilometra. Komunikuje kilka bydgoskich osiedli: Wilczak, Jary, Miedzyń i Prądy z centrum miasta oraz z węzłem „Bydgoszcz - Miedzyń” na obwodnicy. Z ulicy każdego dnia korzysta również wielu mieszkańców podmiejskich gmin, m.in. Białe Błota. Modernizacja ważnej ulicy będzie odbywała się w etapach. Przygotowanie dokumentacji na wszystkie odcinki zostały poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi oraz uzgodnieniami.

W pierwszej kolejności Miasto zamawia dokumentację dla odcinka od ul. J. Bronikowskiego do Lisiej. Wcześniej opracowano dla tego odcinka koncepcję. Zakłada ona między innymi budowę od podstaw nowej jednojezdniowej ulicy z 4 pasami ruchu (dwa środkowe jako buspasy), chodnikami, drogą rowerową i rondem turbinowym na wysokości ul. Bronikowskiego. Projektant na opracowanie wszystkich materiałów oraz zdobycie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie miał niecałe dwa lata. Następnie zlecone zostaną prace budowlane.

Inwestycja będzie ogromnym wyzwaniem finansowym. W wyniku niekorzystnych zmian w finansowaniu samorządów Bydgoszcz co roku ma około 200 mln złotych mniej na inwestycje. Duże inwestycje mogą być uruchamiane wyłącznie po uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania. W ostatnich latach  składano wnioski o finansowanie tego zadania z KPO i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto nie otrzymało na ten cel wnioskowanego wsparcia.  Ostatecznie na to zadanie wykorzystane będą  m.in. fundusze unijne (ok. 6 mln euro)  na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Wartość tego etapu inwestycji szacowana jest natomiast na ok. 60 mln zł.

 

 

źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor