Aktualności 15 wrz 19:34 | mk
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz świętuje pięciolecie

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

– To był okres udanej współpracy na wielu płaszczyznach – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W środę (15 września) przedstawiciele samorządów podsumowali pięć lat działalności Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Obecnie częścią Metropolii jest Miasto Bydgoszcz, 17 gmin i 2 powiaty. Obszar Metropolii zamieszkuje ponad 600 tys. osób.

Rozpoczęta w 2016 roku współpraca samorządów dotyczy m.in. rozwoju komunikacji publicznej: linii międzygminnych istniejących na mocy porozumień pomiędzy Miastem Bydgoszcz a gminami, w sprawie współfinansowania tych połączeń.

– Obecnie bydgoskie autobusy kursują na 11 liniach podmiejskich na terenie 5 okolicznych gmin – Osielska, Dobrcza, Białych Błot, Nowej Wsi Wielkiej oraz Dąbrowy Chełmińskiej. Gdyby nie Stowarzyszenie, nie udałoby się tego osiągnąć. Jest szansa, że te sieci się jeszcze rozrosną. Jesteśmy w przededniu nowych ustaleń, które pewnie zaowocują nowymi połączeniami dla dobra mieszkańców – mówił wójt Osielska Wojciech Sypniewski.

Samorządy skupione w stowarzyszeniu współpracują też w zakresie promocji gospodarczej, polityki senioralnej, gospodarki odpadami, zarządzania kryzysowego, realizacji grup zakupowych na gaz i energię elektryczną. Szczegóły dotyczące działalności są dostępne m.in. na stronie Bydgoszcz.pl.

– Dziś możemy mówić o sukcesach, które odniosły samorządy należące do Metropolii. Wszystkie te sukcesy wiążą się z ok. 200 porozumieniami, które do tej pory zawarliśmy i które regulują nasze wspólne cele i zadania – powiedział starosta bydgoski Wojciech Porzych.

grafika Urzędu Miasta Bydgoszczy

– Przed nami kolejne wyzwania. Do tych najważniejszych należą przede wszystkim: zapewnienie wszystkim gminom członkowskim samowystarczalności w zakresie zagospodarowywania odpadów komunalnych, wdrożenie oraz sprawna i efektywna realizacja instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dążenie do ograniczenia smogu na obszarze metropolii oraz dążenie do utworzenia formalnego związku metropolitalnego – tu konieczne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych – mówił na zakończenie prezydent Bruski. 

W 2020 roku sejmik, w Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego uznał obszar Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz za Miejski Obszar Funkcjonalny Bydgoszczy, co ma umożliwić m.in. pozyskiwanie środków unijnych na wspólne inicjatywy i inwestycje w ramach Metropolii.

W konferencji prasowej z okazji jubileuszu poza prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim, starostą bydgoskim Wojciechem Porzychem i wójtem Osielska Wojciechen Sypniewskim uczestniczyli starosta nakielski Tadeusz Sobol, wójt gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski oraz przedstawiciel burmistrza Żnina Paweł Sikora.

Na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor