Aktualności 7 lut 2022 | Redaktor
Tak Kujawy i Pomorze prezentują się na Expo w Dubaju [ZDJĘCIA]

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Kujawsko-Pomorskie, Facebook)

Odbywające się ramach Dnia Kujaw i Pomorza koncerty, korowody, i angażujące publiczność zabawy były najważniejszymi sobotnimi (5 lutego) wydarzeniami w pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Ekspozycję województwa odwiedziło w tym czasie 10 tysięcy osób.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebywa oficjalna delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, a także przedstawiciele regionalnego biznesu i reprezentujący nasze województwo artyści.

W sobotę (5 lutego) dużym zainteresowaniem cieszył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, z poprzedzającym go korowodem przez tereny Wystawy Światowej (...) Podobał się też koncert Tomasza Organka, który dosłownie uwiódł słuchaczy, śpiewając znane polskim odbiorcom utwory.

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w polskim pawilonie z chargé z d'affaires w ambasadzie RP w Abu Zabi Jakubem Sławkiem i komisarzem generalnym sekcji polskiej na Wystawie Światowej Expo 2020 Adrianem Malinowskim.  

– Expo jest niepowtarzalną szansą promocji, przede wszystkim gospodarczej, w miejscu odwiedzanym obecnie przez publiczność oraz decydentów z całego globu. Zasadą prezentacji na tego typu wydarzeniach jest kompleksowość przekazu i temu podporządkowaliśmy generalne założenia naszej wystawy, jak również towarzyszących im koncertów, warsztatów i pokazów. Przedstawiamy się jako zakorzeniony w tradycji, w tym tradycji kopernikańskiej, region patrzący w przyszłość, z potencjałem kreatywnym, naukowym, technologicznym – podkreśla marszałek. – Jestem przekonany, że udział w Wystawie Światowej przyniesie nam wymierne korzyści, zarówno w krótkiej perspektywie (mam tu na myśli nawiązane kontakty biznesowe), jak i te w perspektywie dłuższej – dodaje.

Województwo kujawsko-pomorskie jest kolejnym polskim regionem, który prezentuje się (3–9 lutego) w polskim pawilonie narodowym na Expo w Dubaju. Zagospodarowana przestrzeń oferuje symboliczną opowieść o Kujawach i Pomorzu, regionie Kopernika, Aleksandra Wolszczana, interesującego dziedzictwa kulturowego i współczesnego kapitału kreatywnego.

Dużą rolę w prezentacji Kujawsko-Pomorskiego odgrywają multimedia, w tym instalacje z użyciem hologramów, ale wrażenie robi również m.in. makieta regionu (…) Województwo proponuje też gościom polskiego pawilonu wspólne obserwacje nieba, warsztaty pieczenia i zdobienia pierników, warsztaty z didżejem Kamilem Paterem oraz prezentację designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie. Kujawsko-pomorskim akcentem na Expo jest też prezentacja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w ekspozycji stałej naszego pawilonu narodowego.

W Dubaju przebywają trzy kujawsko-pomorskie misje gospodarcze: branży medycznej (12 firm medycznych i IT), branży spożywczej (5 przedsiębiorstw) oraz branż narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych (5 przedsiębiorstw) (…)

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to w tej chwili największe i najbardziej prestiżowe, trwające sześć miesięcy wydarzenie w wymiarze szeroko rozumianej promocji, o globalnym zasięgu. Swoją ofertę – gospodarczą, turystyczną, kulturalną – prezentuje tu 190 krajów. Impreza tego typu po raz pierwszy odbywa się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy organizowana jest przez kraj arabski. „Łącząc umysły, tworząc przyszłość” – brzmi jej hasło przewodnie. Pawilon Polski, którego hasłem jest „Kreatywność inspirowana naturą”, odwiedziło już blisko milion osób. Przed naszym regionem prezentowały się województwa podlaskie, łódzkie, dolnośląskie, miasto Łódź oraz województwo lubuskie i województwo śląskie. Po nas swoje pięć minut w Dubaju będą miały Pomorskie, Podkarpackie i Lubelskie.

Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, skróty, zmiany – redakcja

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym Kujawsko-Pomorskie (Facebook)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor