Aktualności 27 paź 16:36 | mk
TMMB zapowiada jubileuszową kwestę na ratowanie zabytkowych cmentarzy

fot. Anna Kopeć, archiwum

1 i 2 listopada wolontariusze będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na renowację nagrobków na najstarszych bydgoskich cmentarzach. Kwesta prowadzona jest także wirtualnie.

Zbiórkę rokrocznie organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, w tym roku już po raz 25. 1 listopada (Wszystkich Świętych) wolontariusze będą kwestować do puszek na cmentarzu Starofarnym (ul. Grunwaldzka 15) w godzinach 9.00-16.00, z pomocą Rady Osiedla Okole, a 2 listopada (zaduszki) na cmentarzu Nowofarnym (ul. Artyleryjska 10), również w godzinach 9.00-16.00.

Przy cmentarzach z puszkami dyżurować będą znani bydgoszczanie, przedstawiciele instytucji i urzędów, działacze kultury, dziennikarze. Darczyńcy, podobnie jak w ubiegłych latach, otrzymają znaczki z symbolem cmentarza Starofarnego: anioła z grobowca Urszuli Menclówny. Ze względu na pandemię, datki będzie można wrzucać także bezpośrednio do wolnostojącej urny, przy której będą również znaczki.

Środki można wpłacać także w ramach wirtualnej zbiórki, prowadzonej na stronie www.zrzutka.pl/z/zabytkowecmentarze. Wpłaty rozpoczęły się 26 października i potrwają do 5 listopada. Fundusze z internetowej kwesty zostaną przeznaczone na renowację nagrobków cmentarza Komunalnego przy ul. Wiślanej i parafii MBNP przy ul. Kossaka.

mk Autor