Aktualności 29 maj 2021 | ak
Uczcili 73. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego

fot. nadesłane

Mszą świętą bydgoskie środowiska patriotyczne uczciły 73. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. W kościele jezuickim odbyło się nabożeństwo w jego intencji.

Msza święta odbyła się 28 maja w kościele Św. Andrzeja Boboli przy ul. Plac Kościeleckich w Bydgoszczy. W wydarzeniu uczestniczył Ruch Narodowy Bydgoszcz, Bydgoscy Patrioci, Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo Radykalny. 

Czytaj też: Marsz pamięci rotmistrza Pileckiego przeszedł przez Bydgoszcz [ZDJĘCIA]

„Witold Pilecki, oficer Armii Krajowej, dobrowolnie dał się zatrzymać Niemcom w 1940 r. i przedostał się do obozu Auschwitz, by zbierać informacje na temat prześladowań i stworzyć w obozie ruch oporu.

Pilecki opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które trafiały na Zachód. W kwietniu 1943 roku udało mu się uciec z obozu. Po ucieczce napisał raport dla Komendy Głównej AK, w którym alarmował o zbrodniach popełnianych przez Niemców na Polakach, Cyganach i o zagładzie Żydów. Niestety, wiadomości przekazywanych z Polski na ten temat alianci długo nie traktowali jako wiarygodnych.

Rotmistrz walczył w Powstaniu Warszawskim i trafił do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu obozu Murnau, gdzie przebywał, wstąpił do 2. Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen. Władysława Andersa przedostał się do komunistycznej Polski. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji. Prowadził również wywiad w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, MON i MSZ.

W 1947 r. został aresztowany przez UB, a rok później skazany na śmierć. Wyrok wykonano tzw. metodą katyńską – strzałem w tył głowy”.

gov.pl

ak Autor