Aktualności 19 sie 2020 | Jarosław Aleksander
UMK wypada z klasyfikacji. Region bez uczelni na światowym poziomie

fot. pixabay

Lista Szanghajska (ARWU) to najbardziej miarodajny i prestiżowy ranking uczelni wyższych na świecie. Jest w nim obecnie 8 polskich ośrodków naukowych. UMK jedyny reprezentant regiony w zeszłym roku w ostatniej setce wypadł z listy. ARWU obejmuje 1000 miejsc.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska istnieje od 2003 roku. Pozwala on na miarodajną klasyfikację globalną uczelni wyższych. Obejmująca 1000 miejsc lista obecnie mieści 8 polskich uczelni. Nasze województwo nie ma w nim ani jednego reprezentanta po tym jak poza 1000 miejsce wypadł Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia.

 

Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski Cambridge.

 

Polskie uczelnie zostały sklasyfikowane na odległych miejscach gdzie podaje się przedziały lokat. Najlepszą polską uczelnią w skali globalnej jest Uniwersytet Warszawski zajmując miejsca w przedziale 301 – 400.

 

Kolejne są Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce rankingu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Bydgoskie uczelnie nigdy w rankingu nie wystąpiły.

 

 

Na podstawie: ARWU 2020

 

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz