Aktualności 28 wrz 13:35 | Redaktor
Uroczystości pogrzebowe prof. Józefa Szali

fot. PBŚ

Uroczystości pogrzebowe prof. dr hab. inż. Józefa Szali, dr h.c. multi, byłego rektora Akademii Techniczno-Rolniczej, odbędą się 30 września 2023 roku o godz. 12.00 w bydgoskim kościele pw. św. Antoniego z Padwy (ul. Głucha 15), a następnie na cmentarzu przy ul. Chojnickiej w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. inż. Józef Szala, dr h.c. multi zmarł 24 września 2023 roku w wieku 84 lat. Od 1966 roku jego zawodowa i naukowa kariera związana była z Wyższą Szkołą Inżynierką i Akademią Techniczno-Rolniczą (obecnie Politechnika Bydgoska) na Wydziale Mechanicznym. W latach 1981-84 był prodziekanem ds. nauki Wydziału Mechanicznego. W roku 1990 objął stanowisko rektora Akademii Techniczno-Rolniczej i sprawował  tę funkcję przez 3 lata.

Czytaj także: Zmarł prof. Józef Szala. Były rektor Akademii Techniczno-Rolniczej

Prof. Szala opublikował ponad 150 prac naukowych z zakresu konstrukcji maszyn, oceny trwałości oraz wytrzymałości materiałów, w tym 7 podręczników akademickich i 2 monografie książkowe. Jest autorem licznych patentów i opracowań projektowych. Aktywnie uczestniczył w pracach wielu organizacji i towarzystw naukowych. Był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Komitetu European Structural Integrity Society przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Budowy Maszyn PAN oraz zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Współuczestniczył także w powołaniu i pracach Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych. Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej. Został także wyróżniony tytułami doktora honoris causa Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

źródło: PBŚ

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor