Aktualności 7 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Wakacyjne 500+ straci 200 tys. dzieci?! Winni urzędnicy

fot. pixebay

Wakacyjny bon 500+ zgodnie z zamysłem Prezydenta miał mieć charakter powszechny. Pojawił się problem, który dotknąć może 200 tys. rodzin. Weryfikacja się opóźnia.

Bon wakacyjny miał wspomóc branżę turystyczną oraz rodziny z dziećmi do 18 roku życia. W praktyce okazuje się, że prawie 200 tys. dzieci może stracić to świadczenie.

 

Z bonu turystycznego nie będą mogły skorzystać rodziny których sytuacja nie jest wyjaśniona pod względem pobytu. Dotyczy to wielu rodzin, gdzie jeden z rodziców lub oboje pracują za granicą. Urzędy usprawiedliwiają się tym, że nie są w stanie ustalić czy rodzic pracujący za granicą pobiera świadczenia na dzieci w innym kraju. W samym woj. wielkopolskim na rozpatrzenie czeka 4,9 tys. wniosków o przyznanie 500 plus. Dzieci pozbawiane są nie tylko stałego świadczenia socjalnego, ale także jednorazowego bonu wakacyjnego.

 

Niejasna sytuacja prawna rodzin pracujących za granicą wynika także z prawa unijnego, gdzie zobowiązanym do wypłacania świadczeń jest kraj gdzie jest się zatrudnionym, a nie mieszka lub posiada obywatelstwo.

 

Na podstawie: biznesinfo.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz