Aktualności 25 lis 2019 | Redaktor
Wkrótce wrócą tramwaje. Górny taras po remoncie i rozbudowie [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Na osiedla Kapuściska, Wyżyny i Glinki w połowie grudnia tramwajami będzie można dojechać bezpośrednio, bez komunikacji zastępczej.

Ruch tramwajowy zostanie przywrócony po odbiorach i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nowej infrastruktury.

Drogowcy zakładają, że linie 7,8 na Kapuściska i 4 na Glinki będą znów kursować w połowie grudnia. Na ulicy Wojska Polskiego tramwaje będą kończyły trasę tymczasowo na zmodernizowanej pętli przy Magnuszewskiej (linie nr 2 i 9). Linia nr 2 będzie wykonywała w obu kierunkach tak zwane przejazdy kieszeniowe przez pętlę na Babiej Wsi. Drogowcy tłumaczą, że to rozwiązanie tymczasowe, dla wygody m.in. osób dojeżdżających do hal sportowych i Torbydu. Będzie obowiązywało do czasu zakończenia rozbudowy ronda Bernardyńskiego. Linie 4,7,8 będą jeździć bezpośrednio na swoje pętle.

Układ nowych linii, które będą kursować na górny taras, zostanie wypracowany m.in. w toku konsultacji społecznych. Zacznie obowiązywać po oddaniu do użytku torowiska na Kujawskiej. 

Rozbudowane, wyremontowane torowiska na górnym tarasie będą obsługiwane między innymi  tramwajami swing - z myślą o tym miasto kupiło od Pesy 21 składów. 

Koszt rozbudowy węzła Szarych Szeregów to 65 mln zł, rozbudowy pętli Kapuściska - 19 milionów zł, zakup 21 swingów – 161 mln złotych.

fot. Anna Kopeć

W ramach rozbudowy i remontu ułożone zostały nowe tory, rozjazdy, zostały zamontowane zwrotnice, odnowiono perony, powstała pętla, zainstalowano automatykę do sterowania ruchem. Inwestycja objęła także wykonanie: nowych chodników, jezdni, sterowania sygnalizacją świetlną, sygnalizatorów, oświetlenia ulicznego, powstały nowe przystanki. 

źródło: Bydgoszcz.pl, ZDMiKP, skrót, oprac. - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor