Aktualności 29 paź 2021 | mk
Wojewoda o sytuacji epidemicznej w regionie. W szpitalach będzie więcej łóżek covidowych

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Z 11 do 13 ma zostać zwiększona liczba szpitali w województwie, do których kierowani są pacjenci z koronawirusem. W piątek (29 października) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wspólnie z konsultantem wojewódzkim ds. chorób zakaźnych dr. Pawłem Rajewskim i wojewódzkim inspektorem sanitarnym Wojciechem Koprem informowali o bieżącej sytuacji epidemicznej w regionie. Apelowali też o odpowiednie zachowania.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9387 nowych potwierdzonych zakażeniach w kraju; 357 osób zakażonych to mieszkańcy kujawsko-pomorskiego. W szpitalach regionu z powodu Covid-u przebywają 323 osoby na 465 dostępnych miejsc. Zajętych jest 25 z 46 respiratorów dedykowanych pacjentom z koronawirusem.

Obecnie pacjenci z Covid-19 leczeni są w 11 szpitalach przy województwie. – Niebawem dołączą dwa kolejne szpitale i łącznie z koronawirusem będzie walczyło ich 13. W najbliższych  dniach zwiększymy także do 543 liczbę miejsc w szpitalach. Jest to spowodowane tym, że w ostatnim czasie liczba chorych znacznie się zwiększyła. W analogicznym okresie zeszłego roku mieliśmy 1500 zakażeń. Obecnie jest ich 313, a więc różnica jest bardzo duża – zapowiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Ponownie uruchomiono także izolatorium w Sanatorium MSWiA w Ciechocinku. Przygotowano w nim 70 miejsc; obecnie przebywa tam 37 osób. Jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymały 78 tys. testów antygenowych; wyposażone są w nie także karetki odbierające pacjentów.

– W województwie kujawsko-pomorskim w pełni zaszczepionych jest ponad 52 proc. [mieszkańców]. Najlepiej wyszczepione gminy to Radziejów, Ciechocinek, Osielsko, Bydgoszcz i Toruń – dodał wojewoda.

Doktor n. med. Paweł Rajewski zauważył, że choć czwarta fala epidemii przybiera na sile, to region – w związku z już nabytym doświadczeniem – pod względem infrastruktury, dostępności tlenu jest dobrze przygotowany do opieki na zakażonym pacjentem.

– Bardzo dużo osób zostało już zaszczepionych, wiele też przechorowało COVID-19. W związku z tym czwarta fala będzie mniejsza od poprzedniej. SARS-COV-2 bywa jednak nieprzewidywalny, dlatego bardzo ważnym aspektem są szczepienia. Czwarta fala będzie według ekspertów falą osób niezaszczepionych. To głównie oni będą trafiać do naszych szpitali, ciężko chorować i niestety także umierać z powodu zakażenia COVID-19 – mówił.

– W naszym województwie ponad 70 proc. pacjentów z koronawirusem to osoby niezaszczepione. Dla mnie jako lekarza niezrozumiałe jest to, że wśród nich  są osoby po 70., 80., a nawet po 90. roku życia, które do tej pory nie były szczepione. Przypomnę, że jest to ta grupa osób, która jest najbardziej narażona na zakażenie COVID-19 – dodał.

Podkreślił, że poziom przeciwciał u osób zaszczepionych około 6 miesięcy temu nie już na zbyt wysokim poziomie, dlatego jest to dla nich odpowiedni czas na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Wojciech Koper apelował natomiast o przestrzeganie zasad DDM – dystansu społecznego, dezynfekcji, maseczki.

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, powinniśmy natychmiast zgłaszać się do lekarza i prosić o test, a nie chować się w domu i odkładać wizyty na ostatnią chwilę. Przebywanie w domu bez opieki specjalistycznej może skutkować później cięższym przebiegiem choroby – podkreślił. – Obecnie w naszym województwie codziennie wykonujemy ponad 2500 testów. W tej chwili w województwie kujawsko-pomorskim jest 95 ognisk epidemicznych. Spośród bardzo dużej liczby osób zaszczepionych odnotowaliśmy zaledwie 21 ciężkich przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli chodzi o szkoły, to na łączną liczbę 109 zakażonych koronawirusem dzieci w regionie jest zaledwie 5 osób zaszczepionych i aż 104 osoby niezaszczepione – relacjonował.

Nawoływał także, by podczas uroczystości Wszystkich Świętych, odwiedzając cmentarze, zakładać maseczkę i rozłożyć wizyty na różne pory, by unikać gromadzenia się.

Na podstawie komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, oprac. mk

Zdjęcia: KPUW

mk Autor