Aktualności 29 maj 2020 | kp
Wojsko jest nieocenione. Wojewoda dziękuje terytorialsom za walkę z wirusem

fot. Anna Kopeć

Dostawy środków dezynfekcyjnych czy pobieranie wymazów to niektóre zadania, jakie terytorialsi podjęli w ostatnich tygodniach. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował im za zaangażowanie i pracę w najtrudniejszych momentach walki z epidemią koronawirusa.

Dotychczasowe działania 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej związane z epidemią podsumowano w piątek (29 maja) w siedzibie jednostki (ul. Warszawska 10). W konferencji uczestniczył dowódca pułkownik Krzysztof Stańczyk oraz podpułkownik Andrzej Koprowski pełniący obowiązki szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

Obecnie na 595 przypadków osób zakażonych koronawirusem w województwie 460 jest uznanych za ozdrowieńców. Za sukcesem tych statystyk zdaniem wojewody stoi właśnie m.in. praca i zaangażowanie wojska. – Wojsko jest nieocenione. To, w jaki sposób odnajdowało się w tych najtrudniejszych dla nas momentach, zasługuje naprawdę na słowa uznania – mówił na konferencji Bogdanowicz.

fot. Anna Kopeć

Jednym z ostatnich zadań terytorialsów była dostawa środków dezynfekcyjnych do 725 szkół na terenie województwa „żeby te placówki były przygotowane na przyjęcie dzieci, aby nauczyciele, personel i obsługa czuły się bezpieczniej i mogły zastosować te wszystkie obostrzenia, jakie ciążą na organizatorze zajęć” – pochwalił działania wojska wojewoda. Brygada pokonała ponad 12 tysięcy kilometrów w jeden dzień, aby przewieźć potrzebne środki z agencji rezerw materiałów.

Bezpośrednio narażeni 

– Wsparcie wojska to nie tylko ta logistyka, to przede wszystkim pełne zaangażowanie również na pierwszej linii frontu – przypomniał Bogdanowicz. Od 8 maja terytorialsi obsługują mobilny punkt pobrań drive-thru przy szpitalu zakażnym, przeznaczony dla osób w 12. dniu kwarantanny. – Żołnierze ryzykowali, będąc na tej pierwszej linii kontaktu z osobami, które mogły być zarażane, które były zarażone koronawirusem – dodał. 

Bogdanowicz uważa, że ostatnie miesiące, przeznaczone na akcje związane z opanowaniem pandemii, pokazały, jak bardzo potrzebne jest nam wojsko. Pochwalił także działania jednostki, które nie ograniczały się tylko do pomocy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach operacji „Odporna wiosna” wspomagano brygadę dolnośląską oraz zachodniopomorską. 

„Odporna wiosna” trwa

– W chwili zaistnienia epidemii Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy nawiązał ścisłą współpracę z wojewodą, z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i z pozostałymi służbami sanitarnymi z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, jak i z jednostkami i instytucjami wojskowymi stacjonującymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – mówił na konferencji ppłk Andrzej Koprowski.

fot. Anna Kopeć

O działalności terytorialsów szczegółowo opowiedział dowódca 8KPBOT. – Brygada w ramach operacji „Odporna wiosna” realizuje zadania do tego, do czego jest przeznaczona, czyli do wsparcia lokalnej społeczności przede wszystkim – mówił płk Krzysztof Stańczyk. – Między innymi poprzez wsparcie szpitali, wsparcie patroli z policją, wsparcie DPS-ów, MOPS-ów i GOPS-ów – dodał. Stańczyk poinformował także, że brygada aktualnie dalej realizuje zadania związane z operacją „Odporna wiosna”, a ponadto od czerwca żołnierze zaczynają szkolenia programowe.

fot. Anna Kopeć

Podczas spotkania wojewoda zaznaczył, że „jesteśmy na etapie optymizmu”, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną w województwie kujawsko-pomorskim. Dodał też, że mimo wszystko nadal trzeba pozostać czujnym i że wie, że na żołnierzy i na wojsko może liczyć.

kp

kp Autor