Aktualności 11 maj 2020 | kp
Wsparcie dla gospodarki – prawie pół miliarda złotych [WAŻNE INFORMACJE DLA FIRM]

fot. ilustracyjna, Pixabay

– Wspieramy przedsiębiorstwa i ratujemy miejsca pracy – mówi marszałek Piotr Całbecki. Blisko pół milionowa pomoc dla gospodarki w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. M.in. korzystne pożyczki, dotacje i e-bony.

Pomoc w łagodzeniu skutków pandemii w gospodarce przychodzi z Urzędu Marszałkowskiego. Blisko pół miliarda złotych to wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Podstawowym instrumentem są korzystne pożyczki udzielane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Obecnie funkcjonują już pożyczki obrotowe, a uruchomione zostaną płynnościowe, które mają być jeszcze korzystniejsze. W ramach wsparcia przyznawane będą także dotacje inwestycyjne, tzw. mikrogranty oraz e-bony. 

Pożyczki

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy dostosował swoją stałą ofertę pożyczek obrotowych do nowej sytuacji – teraz można pożyczyć do 150 tys. złotych na 3-5 lat. Z kolei nowa oferta pożyczek płynnoścowych przewiduje do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw i do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw na 6 lat.

Program mikrograntowy

Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości do 60 tys. złotych dla małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. W ramach tego narzędzia będą także wspierane małe sklepy, piekarnie i punkty apteczne. Aplikowanie ma być łatwe i przebiegać za pomocą uproszczonego formularza online. Program przygotowuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, która uruchomiła już infolinię, a w połowie maja ogłosi pierwszy nabór.

E-bony

E-bony od 25 tys. - 250 tys., w zależności od wielkości firmy mają pozwolić kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata. 

Marszałkowskie wsparcie tarczy

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu udziela przedsiębiorcom wsparcia na ochronę miejsc pracy oraz koordynuje pomoc udzielaną firmom i osobom samozatrudnionym przez powiatowe urzędy pracy w całym regionie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Samorząd województwa dołożył do tych instrumentów 70 milionów złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Więcej informacji dotyczących wsparcia gospodarczego znajduje na się oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35714-wspieramy-gospodarke

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

kp Autor