Aktualności 23 lip 20:36 | mk
Wypoczynek w górach lub nad wodą? Warto zainstalować tę aplikację!

Ratownicy patrolujący plażę w Pieczyskach/fot. Filip Kowalkowski dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Szybkie dotarcie do osób wzywających pomocy nad wodą lub w górach ma umożliwić aplikacja „Ratunek”. Pozwala na określenie ich lokalizacji z dokładnością do trzech metrów.

Numery alarmowy nad wodą, 601 100 100, oraz w górach 601 100 300 funkcjonują 24 godziny na dobę przez cały rok. Dodatkowy narzędziem, które może pomóc ratownikom dotrzeć do osoby poszkodowanej, jest bezpłatna aplikacja „Ratunek”.

– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami naszego regionu nie zna nazw poszczególnych zbiorników wodnych. W sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują – tłumaczy prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski. Aplikacja pozwala określić położenie takiej osoby z dokładnością do trzech metrów: umożliwia wygenerowanie wiadomości z lokalizacją i kontakt telefoniczny z właściwymi służbami ratowniczymi (GOPR i TOPR w górach oraz WOPR i MOPR nad wodą). 

Można pobrać ją na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS wyposażone w GPS; jest dostępna w Google Play. Więcej informacji tutaj.

Aby wezwać pomoc za pomocą aplikacji „Ratunek”, należy: 

1. Uruchomić aplikację

2.  Uruchomić lokalizację GPS (jeżeli nie jest włączona)

3.  Wybrać lokalizację (woda lub góry)

4.  Nacisnąć 3 razy przycisk (następuje automatyczne wysłanie danych o lokalizacji do ratowników i połączenie głosowe z dyżurnym ratownikiem WOPR/GOPR/TOPR)

5.  Potwierdzić zgłoszenie w rozmowie z ratownikiem 

mk Autor