Przycisk do papieru #historierodzinne

kd | 11 maj 2020 Na początku kwietnia ogłosiliśmy konkurs #historierodzinne w którym chcieliśmy abyście podzielili się z nami Waszymi historiami rodzinnymi. Dziękujemy za wszystkie nadesłane do naszej redakcji wiadomości i przesłane historie rodzinne. Wybraliśmy cztery naszym zdaniem najciekawsze. W ciągu najbliższych dni znajdą się one na naszym portalu. Poniżej prezentujemy pierwsze z...

Hassan Konopacki –„bydgoski” Tatar

Redaktor | 11 maj 2020 W Bydgoszczy Hassan Konopacki jest nadal mało znany, choć właśnie tu spędził ostatnie lata życia. 11 maja przypada rocznica jego śmierci. Tę nietuzinkową postać, symbol dla białoruskiej mniejszości mieszkającej w Polsce, przybliża Rafał Berger.

Rocznica zakończenia II wojny światowej. 8 czy 9 maja?

Krzysztof Drozdowski | 8 maj 2020 2 września 1945 r. skapitulowało Cesarstwo Japonii. Było to skutkiem zrzucenia dwóch bomb atomowych przez Stany Zjednoczone na Hiroszimę i Nagasaki. Od samego początku, czyli od 1945 roku trwa jednak spór o datę zakończenia drugiej wojny światowej na froncie europejskim.

Powstanie antyszwedzkie w Bydgoszczy

Krzysztof Drozdowski | 22 kwi 2020 22 kwietnia w Bydgoszczy wybuchło powstanie antyszwedzkie. Mieszkańcy miasta wspomagani przez wojska koronne odbili miasto. W ciągu najbliższych miesięcy miasto przechodziło z rąk do rąk.

14 kwietnia obchodzimy święto chrztu Polski

Krzysztof Drozdowski | 14 kwi 2020 22 lutego 2019 roku uchwalone zostało święto państwowe upamiętniające chrzest Polski. Musimy sobie zdać sprawę, że jest to święto mocno symboliczne, data - umowna. 

Wielkanoc z bydgoskimi ułanami

Krzysztof Drozdowski | 12 kwi 2020 Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w chrześcijaństwie. O tym jak wyglądały świąteczne uroczystości u ułanów z 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pisze Krzysztof Drozdowski

IPN wirtualnie przypomni o Zbrodni Katyńskiej

kd | 3 kwi 2020 Wykład online, wirtualna promocja materiałów edukacyjnych, koncert patriotyczny, telewizyjny reportaż edukacyjny i upamiętnienia. To wszystko przygotował IPN w ramach 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.