Na mocy traktatu wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski

Redaktor | 29 cze 2019 W setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego (28 czerwca) w ratuszowej sali sesyjnej im. Jana Maciaszka odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu wydarzeniu. W trakcie konferencji swoje prelekcje wygłosili: dr Sławomir Łaniecki, dr Monika Opioła-Cegiełka oraz dr Stefan Pastuszewski.

Uważał, że cnotę trzeba nagradzać. Profesor Polak o generale Nowku

Jarosław Kopeć | 24 cze 2019 Śp. Zbyszek Nowek był wybitnym szefem polskich służb specjalnych – mówi jego przyjaciel, profesor Wojciech Polak. – Na emeryturze dbał, by ludzie związani z walką o wolną Polskę byli docenieni. Miał mnóstwo pomysłów i planów. Ta nagła śmierć je dramatycznie pokrzyżowała. Będzie go bardzo brakowało.

Widzę ich na cmentarzu, ale myślę o ich pięknym życiu

Redaktor | 16 cze 2019 Nie zrobili nic zasługującego na karę śmierci – mówi stanowczo dr Alicja Paczoska-Hauke o większości więźniów politycznych pochowanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. W Urzędzie Wojewódzkim opowiadała o pracach, które mają doprowadzić do ich identyfikacji i ponownego pochowania z honorami.

Mnóstwo znalezisk archeologicznych. Drogowcy podsumowali prace w regionie

Redaktor | 5 cze 2019 Co dwa lata w Biskupinie odbywa się konferencja sprawozdawcza dotycząca badań archeologicznych prowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim. W tym roku jednym z głównych bloków tematycznych były badania prowadzone w ramach inwestycji drogowych realizowanych przez bydgoski Oddział GDDKiA.

Serce miasta zacznie bić? Debata o zachodniej pierzei Starego Rynku

Marta Kocoń | 21 kwi 2019 Prawie 80 lat po zburzeniu zabudowań zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy nie cichnie dyskusja na temat jej rekonstrukcji. Archeolodzy, historycy, konserwatorzy i społecznicy o tym, czy i w jakim kształcie pierzeję odbudować, debatowali w ratuszu.

Zamiast zamku, ocalmy kamienice [OPINIA]

Redaktor | 10 mar 2019 Jedna uratowana przed degradacją autentyczna kamienica, jest dla mnie więcej warta niż najpiękniej zbudowana atrapa zamku – pisze na Facebooku Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Architekt: Odzwierciedlić obecność zamku w Bydgoszczy

Redaktor | 10 mar 2019 Chciałbym dać nowe tchnienie średniowiecznej historii Bydgoszczy – mówi „Tygodnikowi” architekt Marcin Sajdak z pracowni „Archigeum”. – Mogłoby temu służyć uczytelnienie zarysu kazimierzowskiego zamku w jego pierwotnej lokalizacji.

To może być budowla inspirowana gotykiem [REKTOR UKW O ODBUDOWIE ZAMKU]

Jarosław Kopeć | 9 mar 2019 Istnieje ryzyko, że pozostałości po kazimierzowskim zamku w Bydgoszczy podzielą w przyszłości losy bydgoskiego grodu. Warto dlatego przypominać o istnieniu bydgoskiego zamku, nawet jeśli nie nastąpi jego odbudowa – mówi prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Zamek bydgoski był symbolem dawnej potęgi miasta

Jarosław Kopeć | 9 mar 2019 Po bydgoskim zamku pozostało jedynie ślady w archiwach. Idea jego odbudowy odżywa raz po raz przy różnych okazjach. Opinie są bardzo zróżnicowane, podobnie jak pomysły. „Tygodnik” zebrał głosy z różnych stron w tej debacie, bo tak jak w tytule – uważamy, że był on symbolem dawnej potęgi naszego miasta.