Złamali szyfr Enigmy, zostaną upamiętnieni w Panteonie Narodowym

Redaktor | 5 wrz 2019 Urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówków polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego- złożone zostaną w piątek (6 września) do sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Oddali hołd tym, którzy z odwagą odpowiedzieli na wołanie Ojczyzny o pomoc [ZDJĘCIA]

Redaktor | 1 wrz 2019 Obchody 80. rocznicy zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, która stała się początkiem II wojny światowej, rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. W samo południe okolicznościowe uroczystości odbyły się na Starym Rynku. O okrucieństwach wojny i niemieckich zbrodniach mówił prezydent Rafał Bruski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Losy sportowców bydgoskiej Polonii podczas II wojny światowej [POLONIA1920.PL]

Redaktor | 1 wrz 2019 1 września 1939 zniknął świat i życie jakie znali ówcześni Polacy. Bydgoszczanie, zwykli obywatele, prowadzący takie samo życie jak my, mający te same troski, obowiązki i radości zostali brutalnie wyrwani z otaczającej ich rzeczywistości. Raz na zawsze zabrano im, a w konsekwencji nam jako Narodowi Polskiemu szansę na godne życie, ale i na rozwój całego społeczeństwa.

Pomylono szczątki? Kolejna tajemnica Doliny Śmierci

Redaktor | 6 sie 2019 Czy podczas ekshumacji w Dolinie Śmierci mogło dojść do pomieszania zwłok lub błędnej identyfikacji? Znając ówczesne realia, widząc liczne zdjęcia oraz film z ekshumacji, można i należy dojść do jednego właściwego wniosku, że było to wysoce prawdopodobne – pisze Krzysztof Drozdowski, bydgoski pasjonat historii.

Bydgoszcz w ręce polskie przeszła pokojowo

Redaktor | 14 lip 2019 Kadra oficerska, choć uformowana patriotycznie, przybyła z centralnych regionów Rzeszy i nie utożsamiała się z miastem. Nic dziwnego, że opuszczenie przez oddziały niemieckie w styczniu 1920 roku bydgoskich koszar odbyło się sprawnie – pisze o powrocie Bydgoszczy do Macierzy Stefan Pastuszewski.

Na mocy traktatu wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski

Redaktor | 29 cze 2019 W setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego (28 czerwca) w ratuszowej sali sesyjnej im. Jana Maciaszka odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu wydarzeniu. W trakcie konferencji swoje prelekcje wygłosili: dr Sławomir Łaniecki, dr Monika Opioła-Cegiełka oraz dr Stefan Pastuszewski.

Uważał, że cnotę trzeba nagradzać. Profesor Polak o generale Nowku

Jarosław Kopeć | 24 cze 2019 Śp. Zbyszek Nowek był wybitnym szefem polskich służb specjalnych – mówi jego przyjaciel, profesor Wojciech Polak. – Na emeryturze dbał, by ludzie związani z walką o wolną Polskę byli docenieni. Miał mnóstwo pomysłów i planów. Ta nagła śmierć je dramatycznie pokrzyżowała. Będzie go bardzo brakowało.

Widzę ich na cmentarzu, ale myślę o ich pięknym życiu

Redaktor | 16 cze 2019 Nie zrobili nic zasługującego na karę śmierci – mówi stanowczo dr Alicja Paczoska-Hauke o większości więźniów politycznych pochowanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. W Urzędzie Wojewódzkim opowiadała o pracach, które mają doprowadzić do ich identyfikacji i ponownego pochowania z honorami.

Mnóstwo znalezisk archeologicznych. Drogowcy podsumowali prace w regionie

Redaktor | 5 cze 2019 Co dwa lata w Biskupinie odbywa się konferencja sprawozdawcza dotycząca badań archeologicznych prowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim. W tym roku jednym z głównych bloków tematycznych były badania prowadzone w ramach inwestycji drogowych realizowanych przez bydgoski Oddział GDDKiA.