Zamiast zamku, ocalmy kamienice [OPINIA]

Redaktor | 10 mar 2019 Jedna uratowana przed degradacją autentyczna kamienica, jest dla mnie więcej warta niż najpiękniej zbudowana atrapa zamku – pisze na Facebooku Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Architekt: Odzwierciedlić obecność zamku w Bydgoszczy

Redaktor | 10 mar 2019 Chciałbym dać nowe tchnienie średniowiecznej historii Bydgoszczy – mówi „Tygodnikowi” architekt Marcin Sajdak z pracowni „Archigeum”. – Mogłoby temu służyć uczytelnienie zarysu kazimierzowskiego zamku w jego pierwotnej lokalizacji.

To może być budowla inspirowana gotykiem [REKTOR UKW O ODBUDOWIE ZAMKU]

Jarosław Kopeć | 9 mar 2019 Istnieje ryzyko, że pozostałości po kazimierzowskim zamku w Bydgoszczy podzielą w przyszłości losy bydgoskiego grodu. Warto dlatego przypominać o istnieniu bydgoskiego zamku, nawet jeśli nie nastąpi jego odbudowa – mówi prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Zamek bydgoski był symbolem dawnej potęgi miasta

Jarosław Kopeć | 9 mar 2019 Po bydgoskim zamku pozostało jedynie ślady w archiwach. Idea jego odbudowy odżywa raz po raz przy różnych okazjach. Opinie są bardzo zróżnicowane, podobnie jak pomysły. „Tygodnik” zebrał głosy z różnych stron w tej debacie, bo tak jak w tytule – uważamy, że był on symbolem dawnej potęgi naszego miasta.

Bydgoski skarb ma swoje logo

Redaktor | 14 lut 2019 Kubki, koszulki, a także torby bawełniane i inne gadżety promocyjne – miasto przygotowało atrakcyjne przedmioty, które promują niezwykłe znalezisko archeologiczne – poinformował ratusz. Wkrótce będą dostępne dla mieszkańców i turystów w Bydgoskim Centrum Informacji.

20 tysięcy osób obejrzało bydgoski skarb. Mija rok od otwarcia wystawy

Marta Kocoń | 13 lut 2019 Znalezisko z katedry już od roku można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. W tym czasie wykupiono ok. 20 tysięcy biletów wstępu na wystawę, a muzealnicy intensywanie pracowali nad nową, już docelową ekspozycją. Ma być gotowa za kilka miesięcy.

Szukamy „Świadków Historii” [KOMUNIKAT]

Redaktor | 7 lut 2019 Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku ogłosił IV edycję Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, w której przyjmowane są zgłoszenia osób z terenu działania delegatury w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie).

Podróż przez historię polskiej policji [ZDJĘCIA]

Redaktor | 6 lut 2019 W roku 2019 polska Policja Państwowa świętuje stulecie istnienia. W środę (6 lutego) przed Komendą Wojewódzką Policji uroczyście odsłonięty tablicę ku czci patrona, Witalisa Olszańskiego. Policjanci spotkali się też na spektaklu pt. „Służba”. W postaci wcielili się sami funkcjonariusze.

Ja to królestwo wielce umiłowałam. Maryja zawsze opiekowała się Polską

Redaktor | 4 lut 2019 Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków – to temat prelekcji Mateusza Solińskiego, doktora nauk humanistycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, którą wysłuchali dziś (4 lutego) bydgoszczanie w biurze europosła Kosmy Złotowskiego przy ulicy Wełniany Rynek 11/7.

Ziemia spłynęła krwią. Dokument o zbrodni w Karolewie

Redaktor | 21 sty 2019 Sąsiedzi stali się katami dla sąsiadów. Pomorze spłynęło krwią – słyszymy w zwiastunie filmu „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939”. Projekcja dokumentu o mordach na Polakach na terenach dzisiejszego powiatu sępoleńskiego odbędzie się 29 stycznia (godz. 17.00) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.