Ludzie z pomnika. Mój Tata był pięknoduchem

Redaktor | 22 paź 2018 We wrześniu 1939 r., gdy wybuchła wojna, Tata uspokajał nas, że może Niemcy nie zrobią mu krzywdy, bo przecież uczył również miejscowe dzieci niemieckie, nikomu nie odmawiał swego talentu. Niepotrzebnie się łudził – pisze Barbara Rakowska-Mila o Florianie Rakowskim. Był jednym z ok. 1200 pomordowanych w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Na Bydgoskiej Łączce odkryto kolejne szczątki żołnierzy

Redaktor | 17 paź 2018 Na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej trwa kolejny etap poszukiwania ciał żołnierzy wyklętych. Prace potrwają do przyszłego tygodnia, jednak już udało się odnaleźć szczątki dwóch osób. Na razie nieznana jest ich tożsamość.

Stanisław Pałaszewski. Wierny towarzysz generała Hallera

Krzysztof Osiński | 1 wrz 2018 Jeden z najbliższych przyjaciół gen. Józefa Hallera, jego adiutant i towarzysz licznych wypraw, związany był z Bydgoszczą. Redagował tu gazetę, organizował życie polityczne, a w 1939 roku – obronę miasta.

Po Poczdamie SN nie miało szans

Redaktor | 26 sie 2018 23 sierpnia minęły 73 lata od próby legalizacji Stronnictwa Narodowego w powojennej Polsce. Krótko potem nastąpiły aresztowania działaczy narodowych, wielu zamordowano lub skazano na wieloletnie wyroki więzienia.

Skarb z jedwabiu i drewna. Co mówią znaleziska z trumien?

Marta Kocoń | 25 cze 2018 Poza kosztownościami odnalezionymi w prezbiterium katedry zachowały się fragmenty ubrań, dewocjonalia czy ozdoby.– Te materiały mają dla nas, badaczy kultury, znacznie wyższą wartość niż złote monety – mówi dr hab. Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii UMK.

Śladami akowskich konspiratorów

Redaktor | 23 cze 2018 Kancelaria sztabu, punkty przerzutowe i tajne skrytki – w Bydgoszczy miejsca związane z działalnością AK wciąż są nieznane. Czy nie czas, aby to zmienić? – pyta historyk Krzysztof Osiński.

Janusz Patalong. Endek upadły

Redaktor | 27 maj 2018 Wiódł bardzo aktywne życie. Gdyby można było podzielić je na kawałki, to wystarczyłoby ich do obdzielenia co najmniej kilku osób. W zależności od tego, który kawałek komu by przypadł, zostałby uznany albo za zasłużonego działacza politycznego, albo za zdrajcę.

Kossak, Fałat, Mehoffer. Bydgoskie muzeum szuka strat wojennych

Marta Kocoń | 6 maj 2018 – Marzy nam się odzyskanie choćby jednego obrazu ze zbiorów utraconych. Byłby to wspaniały prezent na 95-lecie istnienia muzeum – mówi Anna Kaszubowska z Działu Inwentaryzacji Zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

„Solidarność” wobec majowego święta [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.

Niech się święci 1 Maja [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Życie w cieniu kartek [RECENZJA]

Redaktor | 22 kwi 2018 Wielu z nas pamięta czasy, kiedy do sklepów potrzebne były „bilety”. Andrzej Zawistowski w wyśmienity sposób przybliża zagadnienia codzienności PRL.