Description of Image

Pomylono szczątki? Kolejna tajemnica Doliny Śmierci

Redaktor | 6 sie 2019 Czy podczas ekshumacji w Dolinie Śmierci mogło dojść do pomieszania zwłok lub błędnej identyfikacji? Znając ówczesne realia, widząc liczne zdjęcia oraz film z ekshumacji, można i należy dojść do jednego właściwego wniosku, że było to wysoce prawdopodobne – pisze Krzysztof Drozdowski, bydgoski pasjonat historii.

Bydgoszcz w ręce polskie przeszła pokojowo

Redaktor | 14 lip 2019 Kadra oficerska, choć uformowana patriotycznie, przybyła z centralnych regionów Rzeszy i nie utożsamiała się z miastem. Nic dziwnego, że opuszczenie przez oddziały niemieckie w styczniu 1920 roku bydgoskich koszar odbyło się sprawnie – pisze o powrocie Bydgoszczy do Macierzy Stefan Pastuszewski.

Na mocy traktatu wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski

Redaktor | 29 cze 2019 W setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego (28 czerwca) w ratuszowej sali sesyjnej im. Jana Maciaszka odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu wydarzeniu. W trakcie konferencji swoje prelekcje wygłosili: dr Sławomir Łaniecki, dr Monika Opioła-Cegiełka oraz dr Stefan Pastuszewski.

Uważał, że cnotę trzeba nagradzać. Profesor Polak o generale Nowku

Jarosław Kopeć | 24 cze 2019 Śp. Zbyszek Nowek był wybitnym szefem polskich służb specjalnych – mówi jego przyjaciel, profesor Wojciech Polak. – Na emeryturze dbał, by ludzie związani z walką o wolną Polskę byli docenieni. Miał mnóstwo pomysłów i planów. Ta nagła śmierć je dramatycznie pokrzyżowała. Będzie go bardzo brakowało.

Widzę ich na cmentarzu, ale myślę o ich pięknym życiu

Redaktor | 16 cze 2019 Nie zrobili nic zasługującego na karę śmierci – mówi stanowczo dr Alicja Paczoska-Hauke o większości więźniów politycznych pochowanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. W Urzędzie Wojewódzkim opowiadała o pracach, które mają doprowadzić do ich identyfikacji i ponownego pochowania z honorami.

Mnóstwo znalezisk archeologicznych. Drogowcy podsumowali prace w regionie

Redaktor | 5 cze 2019 Co dwa lata w Biskupinie odbywa się konferencja sprawozdawcza dotycząca badań archeologicznych prowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim. W tym roku jednym z głównych bloków tematycznych były badania prowadzone w ramach inwestycji drogowych realizowanych przez bydgoski Oddział GDDKiA.

Serce miasta zacznie bić? Debata o zachodniej pierzei Starego Rynku

Marta Kocoń | 21 kwi 2019 Prawie 80 lat po zburzeniu zabudowań zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy nie cichnie dyskusja na temat jej rekonstrukcji. Archeolodzy, historycy, konserwatorzy i społecznicy o tym, czy i w jakim kształcie pierzeję odbudować, debatowali w ratuszu.