Dr Marek Szymaniak opowie o majorze Józefie Grussie

Redaktor | 25 sty 2018 W środę, 31 stycznia o godz. 17.30 Klub „Grota” zaprasza na spotkanie „Mjr Józef Gruss (1897-1969). Oficer Wojska Polskiego, policjant, konspirator”. Postać majora Grussa przybliży historyk, dr Marek Szymaniak.

Jak Bydgoszcz walczyła o polskość [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 20 sty 2018 20 stycznia 1920 r. uznaje się symbolicznie za datę przyłączenia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego. Choć Polacy odzyskali miasto, ich problemy nie zniknęły.

Bydgoszcz niepodległa!

Krzysztof Osiński | 20 sty 2018 20 stycznia 1920 r., po 148 latach w pruskiej niewoli, Bydgoszcz powróciła do Macierzy. Zabory się skończyły, nadszedł czas uzasadnionej radości.

Co skarb powie nam o dawnej Bydgoszczy?

Magdalena Liczkowska | 15 sty 2018 Informacja o skarbie, który archeolodzy odkryli na początku stycznia w katedrze poruszyła całą Polskę. Najcenniejsze znalezisko w historii Bydgoszczy jest teraz badane przez archeologów i historyków sztuki. Czego dowiemy się dzięki skarbowi?

Upokorzony prezydent miasta

Krzysztof Osiński | 13 sty 2018 Bernard Śliwiński, którego nazwisko Rada Miasta usunęła z nazwy ulicy, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Nie tylko dlatego, że był jej prezydentem, ale głównie ze względu na prowadzone z jego inicjatywy inwestycje służące mieszkańcom i rozwojowi miasta.

Dostali gwiazdkę od księdza proboszcza

Marta Kocoń | 13 sty 2018 – „Tygodnik Kościelny” ma być gwiazdką, którą obdarzam moich parafian w dzień Bożego Narodzenia – pisał w 1929 roku proboszcz parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy. 25 grudnia tego roku ukazał się wstępny numer gazety, która – ze zmiennym szczęściem – ukazywała się aż do wybuchu II wojny światowej.

Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Redaktor | 5 sty 2018 Archeolodzy otworzyli pierwszą z krypt odnalezionych pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry. Okazało się, że spoczywa w niej ks. Józef Turkowski, proboszcz katedry w latach 1845-1870 – podał serwis bydgoszcz.tvp.pl

W Bydgoszczy oddano hołd powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Andrzej Pawełczak | 27 gru 2017 Powstanie wielkopolskie było jedynym z nielicznych zrywów wolnościowych w historii Polski, które zakończyły się sukcesem. Dzięki niemu Wielkopolska włączona została w granice rodzącej się II Rzeczypospolitej. Dzisiaj, 27 grudnia, pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy oddano hołd poległym powstańcom.

Symbol dawnej potęgi miasta

Krzysztof Osiński | 22 gru 2017 Z jednej strony otaczała go Brda, z pozostałych – szeroka fosa. Dziś nie ma po nim już żadnego śladu. Przyjrzyjmy się historii zamku bydgoskiego.

Utajniona eksplozja sprzed lat

Krzysztof Osiński | 14 gru 2017 W nocy 19 listopada 1952 r. mieszkańców Bydgoszczy zbudziła potężna eksplozja. Do wybuchu doszło w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od miasta, w Wytwórni Chemicznej nr 9 w Łęgnowie, leżącej poza granicami administracyjnymi ówczesnej Bydgoszczy.

Symbol niezłomności i patriotyzmu

Krzysztof Osiński | 10 gru 2017 Nie wszyscy wiedzą, że pułkownik Łukasz Ciepliński przed wojną służył w jednej z bydgoskich jednostek wojskowych. Dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci w 1951 r. 1 marca wyznaczony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.