Ja to królestwo wielce umiłowałam. Maryja zawsze opiekowała się Polską

Redaktor | 4 lut 2019 Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków – to temat prelekcji Mateusza Solińskiego, doktora nauk humanistycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, którą wysłuchali dziś (4 lutego) bydgoszczanie w biurze europosła Kosmy Złotowskiego przy ulicy Wełniany Rynek 11/7.

Ziemia spłynęła krwią. Dokument o zbrodni w Karolewie

Redaktor | 21 sty 2019 Sąsiedzi stali się katami dla sąsiadów. Pomorze spłynęło krwią – słyszymy w zwiastunie filmu „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939”. Projekcja dokumentu o mordach na Polakach na terenach dzisiejszego powiatu sępoleńskiego odbędzie się 29 stycznia (godz. 17.00) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Dumni z Bydgoszczy, Dumni z Niepodległej [WIDEO]

Redaktor | 20 sty 2019 Miasto Bydgoszcz prezentuje kolejny film z cyklu „Dumni z Bydgoszczy, Dumni z Niepodległej”. Tym razem z okazji 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Do obejrzenia również u nas.

Sowieci zaczęli w Bydgoszczy nową okupację [WYKŁAD]

Redaktor | 18 sty 2019 Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z cyklu „Bez przedawnienia”. 23 stycznia na strychu biblioteki odbędzie się wykład pt. „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja”.

Aktywna działalność, desperacki krok

Krzysztof Osiński | 13 gru 2018 Jarosław Brejza przeżył zaledwie osiemnaście lat. Zmarł tragicznie w stanie wojennym, stając się dla lokalnych działaczy podziemnej „Solidarności” symbolem ofiary władz komunistycznych.

Ludzie z pomnika. Mój Tata był pięknoduchem

Redaktor | 22 paź 2018 We wrześniu 1939 r., gdy wybuchła wojna, Tata uspokajał nas, że może Niemcy nie zrobią mu krzywdy, bo przecież uczył również miejscowe dzieci niemieckie, nikomu nie odmawiał swego talentu. Niepotrzebnie się łudził – pisze Barbara Rakowska-Mila o Florianie Rakowskim. Był jednym z ok. 1200 pomordowanych w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Na Bydgoskiej Łączce odkryto kolejne szczątki żołnierzy

Redaktor | 17 paź 2018 Na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej trwa kolejny etap poszukiwania ciał żołnierzy wyklętych. Prace potrwają do przyszłego tygodnia, jednak już udało się odnaleźć szczątki dwóch osób. Na razie nieznana jest ich tożsamość.

Stanisław Pałaszewski. Wierny towarzysz generała Hallera

Krzysztof Osiński | 1 wrz 2018 Jeden z najbliższych przyjaciół gen. Józefa Hallera, jego adiutant i towarzysz licznych wypraw, związany był z Bydgoszczą. Redagował tu gazetę, organizował życie polityczne, a w 1939 roku – obronę miasta.

Po Poczdamie SN nie miało szans

Redaktor | 26 sie 2018 23 sierpnia minęły 73 lata od próby legalizacji Stronnictwa Narodowego w powojennej Polsce. Krótko potem nastąpiły aresztowania działaczy narodowych, wielu zamordowano lub skazano na wieloletnie wyroki więzienia.