Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Redaktor | 5 sty 2018 Archeolodzy otworzyli pierwszą z krypt odnalezionych pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry. Okazało się, że spoczywa w niej ks. Józef Turkowski, proboszcz katedry w latach 1845-1870 – podał serwis bydgoszcz.tvp.pl

W Bydgoszczy oddano hołd powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Andrzej Pawełczak | 27 gru 2017 Powstanie wielkopolskie było jedynym z nielicznych zrywów wolnościowych w historii Polski, które zakończyły się sukcesem. Dzięki niemu Wielkopolska włączona została w granice rodzącej się II Rzeczypospolitej. Dzisiaj, 27 grudnia, pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy oddano hołd poległym powstańcom.

Symbol dawnej potęgi miasta

Krzysztof Osiński | 22 gru 2017 Z jednej strony otaczała go Brda, z pozostałych – szeroka fosa. Dziś nie ma po nim już żadnego śladu. Przyjrzyjmy się historii zamku bydgoskiego.

Utajniona eksplozja sprzed lat

Krzysztof Osiński | 14 gru 2017 W nocy 19 listopada 1952 r. mieszkańców Bydgoszczy zbudziła potężna eksplozja. Do wybuchu doszło w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od miasta, w Wytwórni Chemicznej nr 9 w Łęgnowie, leżącej poza granicami administracyjnymi ówczesnej Bydgoszczy.

Symbol niezłomności i patriotyzmu

Krzysztof Osiński | 10 gru 2017 Nie wszyscy wiedzą, że pułkownik Łukasz Ciepliński przed wojną służył w jednej z bydgoskich jednostek wojskowych. Dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci w 1951 r. 1 marca wyznaczony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Traktaty welawsko-bydgoskie - niesławne, ale konieczne

Redaktor | 18 lis 2017 360 lat temu w Welawie uzgodniono dwa traktaty między Rzeczpospolitą a księstwem Prus – Brandenburgią. Akty te zostały podpisane 6 listopada w Bydgoszczy i tym samym przeszły do historii jako traktaty welawsko-bydgoskie.

Najjaśniejsza Rzeczpospolita niech żyje!

Redaktor | 11 lis 2017 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Bydgoszcz czekała na ten moment niemal dwa lata dłużej. Jak zatem wyglądały dążenia niepodległościowe mieszkańców miasta?

Niepodległość odzyskiwaliśmy etapami

Krzysztof Osiński | 11 lis 2017 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Wyznacza moment symbolicznego odrodzenia się państwa polskiego po mrocznych czasach zaborów.

Ostatnia Msza księdza Popiełuszki

Krzysztof Osiński | 29 paź 2017 Niedawno minęła kolejna rocznica uprowadzenia i tragicznej śmierci z rąk oprawców z SB księdza Jerzego Popiełuszki. Ostatnią Mszę odprawił w Bydgoszczy. Zginął w drodze powrotnej do domu.

Czerwony sztandar III Rzeszy

Krzysztof Osiński | 23 paź 2017 Wyraziste, odważne, a często również kontrowersyjne tezy to znaki rozpoznawcze Piotra Zychowicza. Nie boi się stawiać trudnych pytań, ale zarazem udziela interesujących odpowiedzi.

Trzeba mówić prawdę, nie budząc nienawiści

Magdalena Liczkowska | 22 paź 2017 – Chętnie sięgam do dziejów regionalnych i to dzieciaki bardzo pociąga. Ojczyzna i patriotyzm zaczynają się na podwórku, a nie w starożytnym Babilonie – mówi Sebastian Bartkowski. Jego lekcje historii w Unisławiu wyglądają zupełnie inaczej niż w większości szkół.

Budowniczy nowoczesnej Polski

Krzysztof Osiński | 22 paź 2017 Eugeniusz Kwiatkowski wydatnie przyczynił się do unowocześnienia i rozbudowy potencjału gospodarczego Polski. To z jego inicjatywy rozbudowywano Gdynię i magistralę węglową łączącą Wybrzeże ze Śląskiem, a także zbudowano Centralny Ośrodek Przemysłowy. Z tych przedsięwzięć korzystamy do dziś.