Description of Image

Według jego zegarka chodziła cała Bydgoszcz

Redaktor | 28 sty 2018 Najbardziej znany prezydent Bydgoszczy. Nie chciał panować, ale służyć miastu. Jego rządy przerwał wybuch II wojny światowej, a życie - brutalna egzekucja wykonana dlatego, że był Polakiem.

Błękitnego Generała bydgoszczanie witali z wielkim entuzjazmem

Krzysztof Osiński | 27 sty 2018 Generał Józef Haller uznawany jest za jednego z ojców II Rzeczpospolitej, obok m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i innych. W okresie międzywojennym kilka razy odwiedzał Bydgoszcz. Mieszkańcy zawsze witali go w mieście bardzo ciepło.

W farze odbija się historia naszego miasta

Redaktor | 27 sty 2018 Nadal pozostaje – choć z innych powodów niż kiedyś – najważniejszym kościołem w Bydgoszczy. Dziś jej wnętrze i otoczenie świadczą o zmiennych losach miasta.

Dr Marek Szymaniak opowie o majorze Józefie Grussie

Redaktor | 25 sty 2018 W środę, 31 stycznia o godz. 17.30 Klub „Grota” zaprasza na spotkanie „Mjr Józef Gruss (1897-1969). Oficer Wojska Polskiego, policjant, konspirator”. Postać majora Grussa przybliży historyk, dr Marek Szymaniak.

Jak Bydgoszcz walczyła o polskość [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 20 sty 2018 20 stycznia 1920 r. uznaje się symbolicznie za datę przyłączenia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego. Choć Polacy odzyskali miasto, ich problemy nie zniknęły.

Bydgoszcz niepodległa!

Krzysztof Osiński | 20 sty 2018 20 stycznia 1920 r., po 148 latach w pruskiej niewoli, Bydgoszcz powróciła do Macierzy. Zabory się skończyły, nadszedł czas uzasadnionej radości.

Co skarb powie nam o dawnej Bydgoszczy?

Magdalena Liczkowska | 15 sty 2018 Informacja o skarbie, który archeolodzy odkryli na początku stycznia w katedrze poruszyła całą Polskę. Najcenniejsze znalezisko w historii Bydgoszczy jest teraz badane przez archeologów i historyków sztuki. Czego dowiemy się dzięki skarbowi?

Upokorzony prezydent miasta

Krzysztof Osiński | 13 sty 2018 Bernard Śliwiński, którego nazwisko Rada Miasta usunęła z nazwy ulicy, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Nie tylko dlatego, że był jej prezydentem, ale głównie ze względu na prowadzone z jego inicjatywy inwestycje służące mieszkańcom i rozwojowi miasta.

Dostali gwiazdkę od księdza proboszcza

Marta Kocoń | 13 sty 2018 – „Tygodnik Kościelny” ma być gwiazdką, którą obdarzam moich parafian w dzień Bożego Narodzenia – pisał w 1929 roku proboszcz parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy. 25 grudnia tego roku ukazał się wstępny numer gazety, która – ze zmiennym szczęściem – ukazywała się aż do wybuchu II wojny światowej.

Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Redaktor | 5 sty 2018 Archeolodzy otworzyli pierwszą z krypt odnalezionych pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry. Okazało się, że spoczywa w niej ks. Józef Turkowski, proboszcz katedry w latach 1845-1870 – podał serwis bydgoszcz.tvp.pl

W Bydgoszczy oddano hołd powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Andrzej Pawełczak | 27 gru 2017 Powstanie wielkopolskie było jedynym z nielicznych zrywów wolnościowych w historii Polski, które zakończyły się sukcesem. Dzięki niemu Wielkopolska włączona została w granice rodzącej się II Rzeczypospolitej. Dzisiaj, 27 grudnia, pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy oddano hołd poległym powstańcom.