Historia 19 cze 2020 | Krzysztof Drozdowski
Wraca temat reparacji wojennych. W Niemczech nowe otwarcie

mat. KD

Dzięki niemieckiemu posłowi Manuelowi Sarazzinowi w niemieckim Bundestagu wrócił temat odszkodowań wojennych za drugą wojnę światową.

Niemiecki deputowany zaproponował, aby powstały dwa fundusze. Jeden pokrywający koszty leczenia ofiar i drugi, który wypłacałby zadośćuczynienie dla ofiar i dzieci, które dotąd takowego nie otrzymały. Dodatkowo otwarte zostałyby nowe możliwosci wypłacenia odszkodowań dla miejscowości oraz instytucji kultury.

- To głos poważnego polityka niemieckiego, szefa niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu, który mówi, że żądania Polski są politycznie i moralnie poprawne - komentuje poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

- Nie ma żadnego dokumentu prawnego, na podstawie którego Polska zrzekła sie reparacji ze strony Niemiec. Niemcy uznali temat za zamknnięty, ale tak nei jest. Kilka lat temu wyśmiewano się jeszcze z naszych postulatów zarówno w Polsce jak i Niemczech. A dzisiaj spotyka się to z normalną, rozsądną debatą - dodaje szef byłego Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań  Należnych Polsce od Niemiec.

Poseł Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla Naszego Dziennika, odniósł się również do sprawy publikacji przygotowanego przez jego zespół raportu.

- Prace nad nim dobiegły końca. Raport jest sfinalizowany. Czekamy na odpowiedni moment z jego publikacją - oznajmił poseł  Mularczyk.

 

 

Na podst. Nasz Dziennik

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.