Klęska komunistów w wyborach czerwcowych w 1989 roku

Krzysztof Osiński | 4 cze 2017 Wybory parlamentarne z 1989 r. stanowią granicę funkcjonowania komunizmu w Polsce. To był koniec władzy komunistów i początek transformacji ustrojowej, która wprowadzała nowe, demokratyczne zasady.

Jan Żychoń: Bydgoski as wywiadu

Krzysztof Osiński | 29 maj 2017 Jeden z największych asów polskiego wywiadu okresie międzywojennego był związany z Bydgoszczą. Jego losy były równie pogmatwane jak czasy, w których przyszło mu żyć.

Obóz pracy w Potulicach. Tu ginęły przede wszystkim dzieci

Krzysztof Osiński | 20 maj 2017 W czasie wojny Niemcy utworzyli 1634 obozy koncentracyjne i ponad 900 obozów pracy. Jeden z takich obozów znajdował się w Potulicach pod Bydgoszczą. Było to miejsce martyrologii wielu Polaków. Przez obóz ten przeszło ok. 25 tys. osób, z czego blisko 1300 zginęło.

Historia: „Solidarność” wobec majowego święta

Krzysztof Osiński | 3 maj 2017 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.

Historia "TB": Niech się święci 1 Maja

Krzysztof Osiński | 1 maj 2017 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Bydgoska Wieża Bismarcka

Krzysztof Osiński | 30 kwi 2017 Dla Niemców była symbolem narodowej dumy i wielkości. Dla Polaków symbolem zniewolenia i podporządkowania państwu zaborczemu.

Zdrajca na piedestale. Rola-Żymierski Honorowym Obywatelem

Redaktor | 9 kwi 2017 Od upadku komunizmu w Polsce minęło już 28 lat, jednak bydgoszczanie nadal mają problem z odrzuceniem reliktów dawnego ustroju. Honorowym obywatelem miasta wciąż jest Michał Rola-Żymierski, chociaż tytuł ten nadano mu bezprawnie, a on sam nie był godzien, aby go otrzymać.

Takiej Gdańskiej już nie ma. Niezwykła historia salonu miasta

Magdalena Liczkowska | 1 kwi 2017 W jednym sklepie na dzieci czekała karuzela i żywe małpy, gdzie indziej można było pokibicować zapaśnikom albo udać się na seans spirytystyczny indyjskiego fakira Bena-Aliego. Takimi atrakcjami kusiła kiedyś bydgoszczan ul. Gdańska.

Honorowy obywatel Bydgoszczy ma polską krew na rękach

Wojciech Bielawa | 20 mar 2017 Michał Rola-Żymierski wciąż jest honorowym obywatelem Bydgoszczy. Historyk Krzysztof Halicki z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy zaapelował do władz miasta, aby pozbawiły sowieckiego szpiega tego zaszczytnego tytułu.

Tajemnicza śmierć na polu

Redaktor | 23 lut 2017 Od śmierci Piotra Bartoszcze minęły 33 lata, jednak do dziś nie wyjaśniono okoliczności tego tragicznego wydarzenia. Jego przyjaciele są przekonani, że został zamordowany.

Wszyscy razem budowali filharmonię

Magdalena Gill | 15 lut 2017 – Po próbach szliśmy na plac budowy. Mieliśmy pokrwawione ręce od wkładania waty szklanej do pustaków – wspominają muzycy. – Dyrektor Andrzej Szwalbe był tam dzień i noc.

Czerwona zaraza zaatakowała Bydgoszcz

Redaktor | 15 lut 2017 W PRL 24 stycznia obchodzony był jako rocznica „wyzwolenia Bydgoszczy”, mimo że dla wielu Polaków koniec okupacji niemieckiej nie był wcale końcem koszmaru.

Święta w internacie 1981 [HISTORIA]

Redaktor | 1 lut 2017 Grudzień 1981 roku zapadł głęboko w pamięć wielu Polakom. Zamiast ubierać z dziećmi choinkę i przygotowywać się do świąt, niejeden trafił do ośrodków internowania, nazywanych potocznie „internatami”.