Polska ludowa wobec terroryzmu [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 21 paź 2017 Dzisiejsze media wiele uwagi poświęcają przeprowadzanym przed muzułmańskich radykałów zamachom terrorystycznym. Terroryzm nie jest jednak zjawiskiem nowym. Zamachy dokonywane są od setek lat, a śmierć niewinnych osób ma służyć do zastraszania rządów i społeczeństw, a poprzez do osiągania określonych celów politycznych, religijnych lub ideologicznych.

Czwarty rozbiór Polski

Krzysztof Osiński | 30 wrz 2017 17 września 1939 r. przypieczętowany został los II Rzeczpospolitej. Niedawno minęła kolejna rocznica tego tragicznego wydarzenia. Warto przypomnieć kilka podstawowych faktów z tym związanych.

Sam wybrał Auschwitz [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 25 wrz 2017 Postać rotmistrza (w 2013 r. awansowanego pośmiertnie do stopnia pułkownika) Witolda Pileckiego powinien znać każdy Polak. Natomiast ten, kto go jeszcze nie zna, czym prędzej powinien to zmienić, ponieważ jest dla naszego kraju osobą niezmiernie ważną.

Halewski – ubecka bestia

Redaktor | 23 wrz 2017 Do bezpieki wstąpił, mając zaledwie 26 lat. Pomimo że służył w jej szeregach tylko trzy lata, przez wiele osób został zapamiętany jako krwawa bestia.

Pomnik powinien zostać na Starym Rynku [OPINIA]

Redaktor | 18 wrz 2017 – W żadnej innej lokalizacji ten symbol pamięci bydgoszczan nie będzie odgrywał tak ważnej roli, jak obecnie – o pomniku Walki i Męczeństwa pisze historyk Marek Szymaniak

Cudowne zwycięstwo w znaku krzyża

Redaktor | 14 wrz 2017 14 września w Kościele obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W większości opracowań przeczytamy, że święto jest ono pamiątką odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę. To oczywiście prawda, ale niepełna.

Strajki sierpniowe w Bydgoszczy

Krzysztof Osiński | 31 sie 2017 Mija właśnie kolejna rocznica historycznych strajków sierpniowych z 1980 roku. Uczestniczyli w nich również mieszkańcy naszego regionu, a Bydgoszcz stała się ważnym miejscem ogólnopolskich protestów.

Henryk Bednarski. Zapomniany dygnitarz [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 16 sie 2017 Przez lata był jednym z najważniejszych polityków nie tylko w Bydgoszczy, ale również w regionie. Swoją pozycję zawdzięczał zaangażowaniu w działania partii komunistycznej.

Rocznica sowieckiego ludobójstwa na Polakach (1937–38)

Redaktor | 11 sie 2017 11 sierpnia 1937 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaj Jeżow wydał rozkaz 00485. Na jego podstawie mniejszość polska z terenów Związku Sowieckiego została poddana systematycznemu ludobójstwu. Do listopada 1938 r. Sowieci wymordowali ponad 111 tysięcy Polaków. Dziś mija 79 lat od początku akcji antypolskiej.

Kazimierz Małycha - nestor bydgoskiego dziennikarstwa

Krzysztof Osiński | 5 sie 2017 Dzisiaj nieco zapomniany, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu był jednym z najbardziej znanych i cenionych bydgoskich dziennikarzy, aktywny w zawodzie przez ponad pół wieku. Doczekał się biogramów w słownikach oraz licznych nagród i odznaczeń.

Po bydgoskiej synagodze zostało niewiele

Krzysztof Osiński | 22 lip 2017 Jeszcze w okresie międzywojennym w Bydgoszczy można było odnaleźć wiele śladów obecności mniejszości żydowskiej. Najbardziej rozpoznawalnym z nich była synagoga. W następstwie okupacyjnej polityki władz niemieckich z czasu II wojny światowej dziś nie ma już po niej śladu.

Sprawa kanoniera Duńca

Krzysztof Osiński | 15 lip 2017 Powszechnie uważa się, że podczas utrwalania ustroju komunistycznego mordowaniem żołnierzy podziemia niepodległościowego zajmowała się tylko cywilna bezpieka. Tymczasem brali w tym udział również przedstawiciele wojska i wojskowej bezpieki. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest sprawa Józefa Duńca.

Chwilowy powiew wolności

Krzysztof Osiński | 9 lip 2017 Od pierwszego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy minęło 36 lat. Było to wydarzenie bez precedensu. Stanowiło wyłom w komunistycznym monopolu na władzę i przejaw działalności skutecznej i niezależnej od rządzących.

Bydgoscy krzewiciele antysemityzmu

Krzysztof Osiński | 17 cze 2017 „Szabes Kurier” to jedna z najbardziej antysemickich gazet w międzywojennej Polsce. Wydawano ją w Bydgoszczy, a nakład dochodził niekiedy nawet do 50 tys. egzemplarzy.