Description of Image

Stanisław Pałaszewski. Wierny towarzysz generała Hallera

Krzysztof Osiński | 1 wrz 2018 Jeden z najbliższych przyjaciół gen. Józefa Hallera, jego adiutant i towarzysz licznych wypraw, związany był z Bydgoszczą. Redagował tu gazetę, organizował życie polityczne, a w 1939 roku – obronę miasta.

Po Poczdamie SN nie miało szans

Redaktor | 26 sie 2018 23 sierpnia minęły 73 lata od próby legalizacji Stronnictwa Narodowego w powojennej Polsce. Krótko potem nastąpiły aresztowania działaczy narodowych, wielu zamordowano lub skazano na wieloletnie wyroki więzienia.

Skarb z jedwabiu i drewna. Co mówią znaleziska z trumien?

Marta Kocoń | 25 cze 2018 Poza kosztownościami odnalezionymi w prezbiterium katedry zachowały się fragmenty ubrań, dewocjonalia czy ozdoby.– Te materiały mają dla nas, badaczy kultury, znacznie wyższą wartość niż złote monety – mówi dr hab. Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii UMK.

Śladami akowskich konspiratorów

Redaktor | 23 cze 2018 Kancelaria sztabu, punkty przerzutowe i tajne skrytki – w Bydgoszczy miejsca związane z działalnością AK wciąż są nieznane. Czy nie czas, aby to zmienić? – pyta historyk Krzysztof Osiński.

Janusz Patalong. Endek upadły

Redaktor | 27 maj 2018 Wiódł bardzo aktywne życie. Gdyby można było podzielić je na kawałki, to wystarczyłoby ich do obdzielenia co najmniej kilku osób. W zależności od tego, który kawałek komu by przypadł, zostałby uznany albo za zasłużonego działacza politycznego, albo za zdrajcę.

Kossak, Fałat, Mehoffer. Bydgoskie muzeum szuka strat wojennych

Marta Kocoń | 6 maj 2018 – Marzy nam się odzyskanie choćby jednego obrazu ze zbiorów utraconych. Byłby to wspaniały prezent na 95-lecie istnienia muzeum – mówi Anna Kaszubowska z Działu Inwentaryzacji Zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

„Solidarność” wobec majowego święta [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.

Niech się święci 1 Maja [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Życie w cieniu kartek [RECENZJA]

Redaktor | 22 kwi 2018 Wielu z nas pamięta czasy, kiedy do sklepów potrzebne były „bilety”. Andrzej Zawistowski w wyśmienity sposób przybliża zagadnienia codzienności PRL.

Złote czasy Teatru Miejskiego

Redaktor | 2 kwi 2018 Wraz z pierwszym rozbiorem Polski Bydgoszcz wkroczyła w nowy etap swojej historii. Jak w tym czasie wyglądało życie teatralne?
-->