Description of Image

Aktorzy Bydgoskiego Marca 1981

Redaktor | 19 mar 2018 W 1981 roku byli prześladowani przez władze, wyszydzani przez media, spychani na margines i represjonowani. Po latach okazało się jednak, że to oni mieli rację. Zobaczmy, kim byli niektórzy uczestnicy sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej z 19 marca 1981 roku.

Marzec, który na stałe wpisał się do kalendarza bydgoszczan

Redaktor | 18 mar 2018 19 marca 1981 r. w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Był to początek wydarzeń, które zaowocowały największym strajkiem tamtych lat.

Wybuchowa fabryka pod miastem

Redaktor | 18 mar 2018 Z części pozostałości po niemieckiej fabryce zbrojeniowej Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG) uczyniono wyśmienity i rozpoznawalny obiekt muzealny – „Exploseum”. Jaka była historia tego miejsca?

Walczył o Polskę. Nigdy nie ukrywał swoich poglądów politycznych

Redaktor | 11 mar 2018 W czasie II wojny światowej walczyli z okupantami. Swoją walkę kontynuowali również po wojnie, gdy kraj był zniewalany przez sowieckiego okupanta i jego polskich pomocników. Nazywani byli Żołnierzami Wyklętymi. Walkę prowadzili również w naszym regionie. Oto jeden z nich.

Tragiczny los prezydenta. Miasto pełne problemów

Redaktor | 25 lut 2018 Jan Maciaszek był pierwszym, komisarycznym prezydentem naszego miasta. Konflikty narodowościowe i bezrobocie to tylko niektóre problemy, z którymi musiał się zmierzyć. Nie odpłacano mu za to wdzięcznością.

„Śmiertelni” – premiera książki

Redaktor | 22 lut 2018 Zapraszamy w piątek (23 lutego) na spotkanie autorskie z Tomaszem Greniuchem, autorem książki „Śmiertelni”, które odbędzie się przy Placu Piastowskim 5 o godz. 17:30.

Bydgoszcz w hołdzie Marszałkowi

Redaktor | 19 lut 2018 Wskazywany za wzór godny naśladowania, uwielbiany i podziwiany. Józef Piłsudski miał w Bydgoszczy licznych zwolenników, którzy na różne sposoby upamiętniali jego osobę i obecność w mieście. Miał również wielu przeciwników niechętnych takiemu honorowaniu.

Według jego zegarka chodziła cała Bydgoszcz

Redaktor | 28 sty 2018 Najbardziej znany prezydent Bydgoszczy. Nie chciał panować, ale służyć miastu. Jego rządy przerwał wybuch II wojny światowej, a życie - brutalna egzekucja wykonana dlatego, że był Polakiem.

Błękitnego Generała bydgoszczanie witali z wielkim entuzjazmem

Krzysztof Osiński | 27 sty 2018 Generał Józef Haller uznawany jest za jednego z ojców II Rzeczpospolitej, obok m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i innych. W okresie międzywojennym kilka razy odwiedzał Bydgoszcz. Mieszkańcy zawsze witali go w mieście bardzo ciepło.

W farze odbija się historia naszego miasta

Redaktor | 27 sty 2018 Nadal pozostaje – choć z innych powodów niż kiedyś – najważniejszym kościołem w Bydgoszczy. Dziś jej wnętrze i otoczenie świadczą o zmiennych losach miasta.

Dr Marek Szymaniak opowie o majorze Józefie Grussie

Redaktor | 25 sty 2018 W środę, 31 stycznia o godz. 17.30 Klub „Grota” zaprasza na spotkanie „Mjr Józef Gruss (1897-1969). Oficer Wojska Polskiego, policjant, konspirator”. Postać majora Grussa przybliży historyk, dr Marek Szymaniak.

Jak Bydgoszcz walczyła o polskość [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 20 sty 2018 20 stycznia 1920 r. uznaje się symbolicznie za datę przyłączenia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego. Choć Polacy odzyskali miasto, ich problemy nie zniknęły.
-->