Historia 27 lis 2019 | Redaktor
Bydgoski Marsz Pamięci „Burego”

W 106 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Rajsa "Burego" Bydgoscy Patrioci zapraszają na organizowaną przez nich w naszym mieście uroczystość.

Bydgoski Marsz Pamięci w 106 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Adama Rajsa „Burego” odbędzie się 30 listopada (sobota) o godz 17.00. Wydarzenie poprzedzone zostanie prelekcją Michała Ostapiuka, autora książki o „Burym”, która rozpocznie się o godz. 15.00 w Kościele p. w. Andrzeja Boboli przy Placu Kościeleckich. Po prelekcji, na godzinę 15.30 przewidziane jest wręczenie medali w dowód uznania dla osób, które w szczególny przyczyniły się do przywracania prawdy historycznej i pamięci kpt. „Burego”. O godz. 16:00 zostanie odprawiona Msza święta, a o godz. 17:00 rozpocznie się Bydgoski Marsz Pamięci „Burego”, który przejdzie do Skweru Leszka Białego.

Bydgoscy Patrioci, to grupa mieszkańców, których celem działania w naszym mieście jest żywe popularyzowanie historii Polski, bohaterów naszej Ojczyzny, a w szczególności pragnienie aby Żołnierze Wyklęci, uczestnicy Powstania Antykomunistycznego 1944-1963 r. otrzymali zasłużone miejsce w panteonie polskich Bohaterów Narodowych.

- Naszą misją - mówią o sobie Bydgoscy Patrioci - jest edukacja i krzewienie wiedzy nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta, chcemy docierać do jak najszerszego grona ludzi. Czynnie uczestniczymy i organizujemy uroczystości rocznicowe ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Dbamy o miejsce doczesnego spoczynku polskich Bohaterów. Wraz z IPN, jako wolontariusze, bierzemy czynny udział w akcjach poszukiwawczych mordowanych i skrycie zakopywanych ofiar komunistycznego reżimu na bydgoskiej łączce. Staramy się być dobrym ambasadorem Bydgoszczy na różnego rodzaju imprezach i uroczystościach.

fot. BP

Bydgoskich Patriotów można było spotykać nie tak dawno na bydgoskich cmentarzach podczas Święta Wszystkich Świętych, gdzie uposażeni w mundury albo ubrania z epoki podziemnej walki z komunizmem, przyjechali z historyczną bronią i kwestowali na na rzecz renowacji i upamiętnienia miejsc upamiętniających działania Żołnierzy Wyklętych.


Od niedawna czynna jest oficjalna strona Bydgoskich Patriotów: bydgoscypatrioci.pl

 

„CZOŁEM WIELKIEJ POLSCE!”

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor