Historia 12 maj 2021 | Krzysztof Drozdowski
Poszukiwacze Bursztynowej Komnaty ruszają na kolejne poszukiwania

fot. Андрей Андреевич Зеест /Wikimedia

Ponad 30 osób weźmie udział w kolejnych poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Tym razem jednak pomimo wielkiego celu przedsięwzięcia skupią się na poszukiwaniu zaginionego archiwum niemieckich sił zbrojnych oraz kompletu porcelany

Poszukiwania skarbów, a zwaszcza Bursztynowej Komnaty przez wiele lat rozgrzewały emocje niemal na całym świecie. Do dziś nieodnaleziona, prawdopodobnie spłonęła w trakcie pożaru Królewca. Jednakże jest jeszcze wiele innych teorii. 

Od pewnego czasu poszukue się Burszytnowej Komnaty na terenie Mamerek. Tam w trakcie II wojny światowej znajdowała się stanowisko dowodzenia niemieckiego Naczelnego Dowództwa. 

Poszukiwania będą prowadzić ludzie z muzeum w Mamerkach oraz członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, którzy zasłynęli odnalezieniem w Ełku kolekcji 683 monet z XVII wieku. Ich odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma "Archeologia Żywa"

- powiedział Plebańczyk.

W tym roku oprócz sztandarowego poszukiwania tego cennego zabytku prowadzone będą również prace ukierunkowane na odnalezienie innych przedmiotów: archiwum Wehrmachtu oraz porcelanowej zastawy stołowej.

Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.5 tys. generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że na terenie bunkrów powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą - symbolem orła trzymającego w szponach swastykę

- wyjaśnił Plebańczyk.

 

Inf. PAP

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.