Historia 8 lip 10:17 | kd
J. Sellin: wiemy już, że straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej sięgają biliona złotych

fot. domena publiczna

Wiemy już, że straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej sięgają biliona złotych – powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zapowiedział, ze aby podnieść ten temat na arenie międzynarodowej musi być odpowiedni czas.

Wiceminister w trakcie wywiadu dla Radia Wrocław poinformował, że prace sejmowej komisji zajmującej się tematem polskich strat wojennych finalizuje swoje prace.

Wstępnie wiemy, że to są kwoty sięgające biliona złotych. Te szacunki strat. Wiemy też, że Niemcy w różny sposób rozliczając się z pokrzywdzonymi krajami po wojnie, płacąc różnego rodzaju odszkodowania, to do Polski z tych sumarycznych odszkodowań, które Niemcy wypłacali, trafiło mniej więcej 1 procent tych sum

– powiedział Sellin.

Wiceminister powiedział, że - to jest wielka niesprawiedliwość historyczna, bo Polska była chyba najbardziej pokrzywdzonym materialnie krajem, w którym wojna trwała najdłużej.

Więc temat jest istotny, temat jest do podjęcia w przyszłości. Tak jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów prasowych: wszystko w swoim czasie. Agenda polityczna też ma swoją dynamikę i trzeba wiedzieć kiedy postawić taki temat na agendzie politycznej we właściwym czasie

– dodał wiceminister kultury.

 

Inf. Radio Wrocław

kd Autor