Historia 7 wrz 09:22 | kd
XXVI Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Znamy cały program

fot. materiały prasowe

XXVI Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie odbędzie się w dniach 11-14 września 2021. przyświecać mu będzie hasło "powrót do przeszłości". Organizatorzy zapewniają, ze atrakcji nie zabraknie dla nikogo.

Festyn archeologiczny w Biskupinie cieszy się wśród mieszkańców regionu ogromną popularnością już od wielu lat. Jego kolejna edyzja odbędzię się w dniach 11-14 września 2021 roku.

W trakcie festynu organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Każdy znajdzie dla siebie ciekawą inscenizację, będzie mógł posłuchać musyki czy też podziwiać zmagania dawnych wojów.

PROGRAM XXVI FESTYNU ARCHEOLOGICZNEGO W BISKUPINIE

Sobota, 11 września

  • 10.00 – otwarcie festynu (przy wejściu do rezerwatu)
  • 11.00 – Tak żyli ludzie: epoka kamienia – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)
  • 11.30 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)
  • 12.00 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)
  • 12.30 – koncert zespołu Daj Ognia (scena)
  • 13.00 – spotkanie z  reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych z cyklu "Tajemnice początków Polski” – Zdzisławem Cozacem (scena)
  • 13.30 – Tak żyli ludzie: epoka brązu – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)
  • 14:00 – Pokaz konny kaskaderski (łąka przy wejściu do rezerwatu)
  • 14.30 – Tak żyli ludzie: wczesne średniowiecze – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)
  • 15.00 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)
  • 15.30 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)
  • 16.00 – Arkadiusz Jaksa Jakszewicz – stand up (scena)
  • 17.00 – koncert zespołu Żywiołak (scena za pawilonem muzealnym)

Niedziela, 12 września

  • 11.00 – Tak żyli ludzie: epoka kamienia – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)
  • 11.30 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)
  • 12.00 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)
  • 12.30 – koncert zespołu Daj Ognia (scena)
  • 13.00 – spotkanie z  reżyserem i scenarzystą filmów z cyklu “Tajemnice początków Polski” – Zdzisławem Cozacem (scena)
  • 14.00 – pokaz konny kaskaderski (łąka przy wejściu do rezerwatu)
  • 14.30 – Tak żyli ludzie: epoka brązu – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)
  • 15.00 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)
  • 15.30 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)
  • 16.00 – Arkadiusz Jaksa Jakszewicz – stand up (scena)
  • 16.30 – koncert zespołu Huskarl (scena)
  • 17.00 – Tak żyli ludzie: wczesne średniowiecze – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

Poniedziałek, 13 września

  • 10.00 – Tak żyli ludzie: epoka kamienia – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

  • 10.30 – Najstarsze metody płatności – wykład popularnonaukowy (scena)

  • 11.00 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)

  • 11.30 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)

  • 12.00 – O dawnych instrumentach – wykład popularnonaukowy (scena)

  • 12.30 – Tak żyli ludzie: epoka brązu – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

  • 13.00 – pokaz konny kaskaderski (łąka przy wejściu do rezerwatu)

  • 13.30 –  koncert zespołu Huskarl (scena)

  • 14.00 – Archeologia? A co to takiego? (wykop archeologiczny przy scenie)

  • 14.30 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)

  • 15.00 – pokaz sokolniczy (pole bitwy)

  • 15.30 – warsztaty tańca z zespołem Huskarl (pole bitwy)

  • 16.00 – Tak żyli ludzie: wczesne średniowiecze – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

    Wtorek, 14 września

  • 10.00 – Tak żyli ludzie: epoka kamienia – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

  • 10.30 – Najstarsze metody płatności –  wykład popularnonaukowy (scena)

  • 11.00 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)

  • 11.30 – spotkanie z sówką Ishtar (scena)

  • 12.00 – O dawnych instrumentach –  wykład popularnonaukowy (scena)

  • 12.30 – Tak żyli ludzie: epoka brązu – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

  • 13.00 –  pokaz konny kaskaderski (łąka przy wejściu do rezerwatu)

  • 13.30 –  koncert zespołu Huskarl (scena)

  • 14.00 –  Archeologia? A co to takiego? (wykop archeologiczny przy scenie)

  • 14.30 – bitwa wojowników wczesnośredniowiecznych (pole bitwy)

  • 15.00 – warsztaty tańca z zespołem Huskarl (pole bitwy)

  • 15.30 – spotkanie z sówką Ishtar (scena)

  • 16.00 – Tak żyli ludzie: wczesne średniowiecze – pogadanka oraz konkurs z nagrodami (scena)

 

Pokazy stałe i kącik naukowca
Pokazy stałe odbywające się na wszystkich rekonstrukcjach w czasie trwania XXVI Festynu Archeologicznego.

  1. Obozowisko łowców i zbieraczy:

    • wytwarzanie narzędzi krzemiennych,
    • kuchnia łowców i zbieraczy,
    • rybak z epoki kamienia,
    • technologia powstania łodzi dłubanki,
    • wyplatanie pojemników z łyka,
    • jak zdobywano i przygotowywano pożywienie.
  2. Osada pierwszych rolników:

    • lepienie naczyń z gliny,
    • wytwarzanie ozdób neolitycznych – między innymi z muszli, kości i miedzi,
    • techniki tkackie, w tym przędzenie, tkanie na pionowym warsztacie tkackim oraz szycie strojów,
    • prezentacja narzędzi rolniczych,
    • wytwarzanie dziegciu, czyli smolistej substancji powstającej z kory brzozy,
    • „kuchnia” epoki kamienia,
    • wytwarzanie narzędzi,
    • najstarsze techniki łowieckie (miotacz oszczepów i łuk), w tym także wytwarzanie strzał,
    • kącik naukowca: krzemień – czyli jak pracują archeolodzy nad poznaniem epoki kamienia, z możliwością obejrzenia pod mikroskopem oryginalnych narzędzi krzemiennych, złożenia krzemiennej składanki, rozpoznawania rodzajów krzemienia.
    • kącik naukowca: archeozoologia, czyli co można wyczytać z kości zwierząt.
  3. Osada obronna na półwyspie

    • "kuchnia” epoki brązu,
    • garncarstwo,
    • przędzenie nici,
    • tkactwo,
    • farbowanie barwnikami naturalnymi,
    • metalurgia brązu,
    • rogownictwo,
    • wyplatanie sieci rybackich,
    • obróbka brązu,
    • obróbka bursztynu,
    • plecionkarstwo i pojemniki wyplatane z kory brzozowej,
    • stroje i ozdoby,
    • przedmioty wytwarzane z drewna,
    • zielarstwo,
    • historia odkrycia osady obronnej na półwyspie,
    • budownictwo osady biskupińskiej,
    • konserwacja zabytków archeologicznych,
  4. Wioska piastowska

    • skórnictwo: buty, czapki, torby, kaletki, sakwy, pasy, pochewki, karwasze,
    • stroje i ozdoby: suknie, kaftany, tuniki,
    • szklane paciorki: repliki paciorków słowiańskich, bałtyjskich i wikińskich,
    • snycerka: drewniane naczynia, łyżki, pojemniki, skrzynie, skrzyneczki, zabawki,
    • rogownictwo: noże w rogowych oprawkach, szpile do włosów, amulety, solniczki, prochownice,
    • techniki tkackie: bardko, tabliczki, warsztat tkacki pionowy i poziomy, krajki, materiały,
    • farbiarstwo naturalnymi barwnikami wełny i włókien roślinnych,
    • rybak: haczyki, sieci, wiersze, podbieraki, dłubanka,
    • garncarstwo: lepienie na toczku garncarskim, wybór naczyń wczesnośredniowiecznych
    • instrumenty muzyczne: rekonstrukcje instrumentów strunowych, szarpanych, membranowych, flety, okaryny,
    • produkcja dziegciu czyli smolistej substancji powstającej z kory brzozy,
    • mincerstwo – produkcja wczesnośredniowiecznych monet,
    • kowalstwo – narzędzia, uzbrojenie,
    • ścieg igłowy – skarpety, czapki, rękawice, techniki ściegu igłowego,
    • wróżenie z run,
    • obóz wojowników wczesnośredniowiecznych – pokazy uzbrojenia,
    • biżuteria: brąz, srebro na podstawie wzornictwa słowiańskiego, wikińskiego, bałtyjskiego, madziarskiego, ruskiego, pokazy wykonywania ozdób,
    • witraże,
    • rejsy repliką łodzi wikińskiej Freya (miejsce: przystań przy Osadzie obronnej na półwyspie).
  5. Chata pałucka:

    • bartnik,
    • rzeźbiarz,
    • wyroby z wikliny,
    • haft pałucki (sobota i niedziela) – Koło Hafciarek przy Muzeum regionalnym w Wągrowcu.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.

kd Autor