IPN wirtualnie przypomni o Zbrodni Katyńskiej

kd | 3 kwi 2020 Wykład online, wirtualna promocja materiałów edukacyjnych, koncert patriotyczny, telewizyjny reportaż edukacyjny i upamiętnienia. To wszystko przygotował IPN w ramach 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Minister Goebbels wizytuje Bydgoszcz

Krzysztof Drozdowski | 7 mar 2020 Bydgoszcz, a właściwie wówczas niemiecki Bromberg, chętnie odwiedzali bonzowie III Rzeszy. Z najważniejszych postaci nazistowskich Niemiec w naszym mieście nie pojawili się jedynie Adolf Hitler i Hermann Göring.

Jak i po co powstała antypolska narracja o Jedwabnem. Spotkanie z W. Sumlińskim [RELACJA]

Redaktor | 10 lut 2020 „Gdybyście jednak poszli do Żydowskiego Instytutu Historycznego i poprosili o kopie oryginału to jej nie dostaniecie, bo usłyszycie, że oryginał zaginął. Najważniejszy dokument, w oparciu o który opisano zbrodnie w Jedwabnem, zaginął.” - mówił Wojciech Sumliński podczas spotkania 16 stycznia w Bydgoskim Klubie Frondy, podczas którego dziennikarz i autor książki „Powrót...

„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” - wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Redaktor | 21 sty 2020 20 stycznia, z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało niezwykłą wystawę, która daje zwiedzającym szerokie spektrum postrzegania klimatu codzienności życia obywateli naszego miasta, gdy należało ono do Cesarstwa Niemieckiego i podczas wydarzeń historycznych tak przełomowych jak proces odzyskiwania niepodległości.

Profesor Biegański: Bydgoszcz szybko się repolonizowała

Redaktor | 20 sty 2020 Siedzibę województwa wyznaczono wówczas w trzykrotnie mniejszym od Bydgoszczy Toruniu, ponieważ uważano, że Toruń jest miastem polskim, a Bydgoszcz – niemieckim – tłumaczy prof. UKW Zbigniew Biegański. W ramach obchodów stulecia powrotu miasta do Macierzy on oraz inni badacze wygłosili wykłady dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego.