„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” - wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Redaktor | 21 sty 2020 20 stycznia, z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało niezwykłą wystawę, która daje zwiedzającym szerokie spektrum postrzegania klimatu codzienności życia obywateli naszego miasta, gdy należało ono do Cesarstwa Niemieckiego i podczas wydarzeń historycznych tak przełomowych jak proces odzyskiwania niepodległości.

Profesor Biegański: Bydgoszcz szybko się repolonizowała

Redaktor | 20 sty 2020 Siedzibę województwa wyznaczono wówczas w trzykrotnie mniejszym od Bydgoszczy Toruniu, ponieważ uważano, że Toruń jest miastem polskim, a Bydgoszcz – niemieckim – tłumaczy prof. UKW Zbigniew Biegański. W ramach obchodów stulecia powrotu miasta do Macierzy on oraz inni badacze wygłosili wykłady dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego.

W Muzeum Okręgowym nadal trwają Gody [ZDJĘCIA]

Redaktor | 19 sty 2020 Ludowym tradycjom bożonarodzeniowym poświęcona jest wystawa, którą można jeszcze oglądać w bydgoskim muzeum. Zobaczymy na niej m.in. oryginalny... dywan z piasku, sypany na Kujawach jako świąteczna dekoracja. Na spotkanie muzealnicy zapraszają w czwartek (23 stycznia) o godz. 17.00 do Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej.

Jak doszło do klęski Hitlera? [KSIĄŻKA]

Redaktor | 28 gru 2019 Do 1941 r. wydawało się, że nikt nie jest w stanie go powstrzymać. O tym, co doprowadziło do końca militarnych sukcesów Hitlera, przeczytamy w nowej książce Andrew Nagorskiego.

Bydgoski Marsz Pamięci „Burego”

Redaktor | 27 lis 2019 W 106 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Rajsa "Burego" Bydgoscy Patrioci zapraszają na organizowaną przez nich w naszym mieście uroczystość.

Sługa swego miasta. O Leonie Barciszewskim opowie redaktor Sowińska

Redaktor | 18 lis 2019 Bydgoski Klub „Grota” zaprasza na spotkanie, podczas którego redaktor Hanna Sowińska, dziennikarka „Gazety Pomorskiej”, wygłosi prelekcję o życiu ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Wystąpienie nosi tytuł: „Sługa swego miasta”.

III Rzesza wobec polskich księży. Wykład w Muzeum Okręgowym

Redaktor | 18 paź 2019 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. 

Tablicę pamięci generała Nowka odsłonili w Urzędzie Wojewódzkim

Redaktor | 28 wrz 2019 Jedna z sal w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim od piątku (27 września) nosi imię generała brygady Zbigniewa Nowka, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Pamiątkową tablicę odsłonili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i bliscy generała.

Wojenne sekrety Bydgoszczy ujawni w bibliotece

Redaktor | 13 wrz 2019 W piątek (13 września) Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (Stary Rynek 22-24) zaprasza na wieczór autorski połączony z promocją książki „Wojenne sekrety Bydgoszczy” Krzysztofa Drozdowskiego.