Cenne odkrycie w Płowcach na Kujawach
Historia
7 wrz 2022
| Krzysztof Drozdowski
W niedzielę 04.09.2022 w samym centrum Płowiec zorganizowane zostały poszukiwania wykrywaczami metalu przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek. Na Kujawy zjechali się detektoryści z całej Polski oraz zagranicy w bardzo licznej grupie. Już po kilku godzinach eksploracji pól odnalezione zostały pierwsze sensacyjne zabytki- dwa średniowieczne groty bełtu oraz kilka grotów strzał.
Inne z kategorii
Gabriel Fejcho „Ogień” – bohater, którego chce się zapomnieć?
Historia
10 maj 13:36
Młodzi o pamięci. Finał IX edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”
Historia
5 maj 16:02
Jest to pierwsze tak cenne odkrycie w samych Płowcach, które zdecydowanie możemy określić artefaktami pobojowiska bitewnego. Do tej pory żaden przedmiot nie był określany jednoznacznie
- mówi prezes Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Historycznego Łokietek Ewelina Krzyczkowska.
Odnaleziono również wiele przedmiotów z okresu wpływów rzymskich, monety, ostrogi, podkowy średniowieczne, janczary i dużo innych przedmiotów które zostaną poddane szczegółowej ekspertyzie i przekazane do Wuoz Włocławek
- dodaje jeden z kierowników poszukiwań Emil Mirecki.
Relacje z tego wydarzanie będzie można oglądać w telewizji Polsat w programie "Poszukiwacze historii".

Detektoryści z Stowarzyszenia Poszukiwawczo Historycznego Łokietek zapowiadają kolejne wyjścia w pola, aby eksplorować legendarne Płowce.