Historia 19 cze 12:21 | Krzysztof Drozdowski
Stowarzyszenie Wypraw Wrakowych oddało hołd marynarzom z ORP Kujawiak. Otrzymali też medale [GALERIA]

fot. Krzysztof Korszewski

15 czerwca 2022 r. to jeden z najważniejszych dni dla Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe! W przededniu 80 rocznicy tragedii niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak u wybrzeży Malty, w The Upper Barrakka Gardens w Valletta, odbyły się uroczystości upamiętniające zorganizowane przez Polską Ambasadę na Malcie.

Jednym z punktów programu było uhonorowanie członków Stowarzyszenia medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, który nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie – Mariusz Borowiak, prezes, i Piotr Wytykowski, wiceprezes, otrzymali Odznakę Honorową „Bene Merito”.

Jest to honorowe wyróżnienie nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, które nadawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych. Uroczystość uświetnili Ambasador RP na Malcie Tomasz Czyszek, Minister Kultury Malty Owen Bonnici, kompania honorowa oraz orkiestra sił zbrojnych Malty. Swoją obecnością nie zawiodła Polonia.

Zarówno członkowie Stowarzyszenia jak i przedstawiciele Konsulatu RP opłynęli na miejsce zatonięcia ORP Kujawiak, by na morzu złożyć kwiaty.

Na Uniwersytecie Maltańskim odbyło się również spotkanie, którego atrakcją było zaprezentowanie po raz pierwszy publiczności odrestaurowanego dzwonu z wraku polskiego niszczyciela, wydobytego przez zespół nurków ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i Uniwersytetu Maltańskiego w 2017 roku. Zaproszeni goście mięli okazję wirtualnie zanurkować na wraku. Uroczystości pod egidą Ambasady Polskiej na Malcie miały bogatą oprawę i spotkały się żywiołową reakcją publiczności.

 

Źr. fb/Peter Wytykowski/mariuszborowiak.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.