Historia 25 wrz 08:41 | Krzysztof Drozdowski
W Poznaniu otwarto Centrum Szyfrów Enigma

W piątek w Poznaniu oficjalnie otwarto Centrum Szyfrów Enigma – centrum interpretacji dziedzictwa, w którym można poznać historię kryptologii, polskich kryptologów i ich roli w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin, w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną w tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To tu rozpoczęli swoją przygodę z kryptologią Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. 

Po 14 latach zajmowania się sprawą poznańskich kryptologów przechodzimy z fazy prezentacji ruchomej w fazę prezentacji stałej. Od czasu odsłonięcia w Poznaniu pomnika kryptologów, poprzez sprowadzenie do kraju prochów ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, stworzenie objazdowej wystawy, która odwiedziła już 48 miejsc na całym świecie i 15 miejsc w Polsce, przyszedł czas, byśmy zakotwiczyli na stałe opowieść o poznańskich kryptologach, byśmy też obudowali ją narracją edukacyjną

– powiedział w piątek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas odniósł się do zarzutów, że poprzez nazwę CSE hołduje niemieckiej myśli technicznej, zamiast polskim kryptologom.

Nie jest to pomnik, dzięki któremu wyrażamy uznanie dla cudu niemieckiej techniki. My przy jego pomocy oddajemy hołd tym, którzy dokonali odkrycia sposobu, w który Enigma kodowała wiadomości. Dzięki niemu przebieg II wojny światowej był inny, niż mógłby być, gdyby nie to odkrycie

– powiedział.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że do tej pory brakowało miejsca opowiadającego o roli Polaków w złamaniu kodu Enigmy.

Dzięki tej placówce pokazujemy, że to właśnie w naszym mieście zaczęła się droga po zwycięstwo nad III Rzeszą w II wojnie światowej. To też oddanie hołdu naszemu miastu, tutejszemu uniwersytetowi, wszystkim ludziom, dzięki którym stworzono tutaj kurs szyfrowania, którzy kończyli nasi bohaterowie: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski

– powiedział.

Na projekt i budowę Centrum Szyfrów Enigma wydano ponad 30 mln zł. Ponad 10 mln zł to środki unijne. Miasto przeznaczyło na przedsięwzięcie ok. 16 mln zł, ponad 4 mln zł pochodziło z budżetu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa - miejska instytucja kultury.

 

 

Inf. PAP/TB

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.