Komunikacja 3 wrz 17:54 | Redaktor
Osiem firm chętnych na budowę S10 na odcinku Solec – Toruń Zachód

fot. GDDKiA, oddział w Bydgoszczy

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S10 na 21-kilometrowym odcinku od węzła Solec do węzła Toruń Zachód. To najdłuższy z czterech odcinków S10 na trasie Bydgoszcz – Toruń.

Na tej części trasy powstanie m.in. nowy węzeł Solec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Zbudowane zostanie również przejście dla zwierząt dużych, obejmujące nową drogę i sąsiadującą linię kolejową. Odcinek kończy się około kilometra przed istniejącym węzłem Toruń Zachód. 

Najniższą ofertę, opiewającą na kwotę 425 869 442,92 zł, złożyło konsorcjum Kobylarnia (lider) Mirbud (partner), najwyższą firma Strabag (519 686 335,24 zł).

Generalna DyrekcjaDróg Krajowych i Autostrad na realizację tej inwestycji zarezerwowała 705 300 558,81 zł, co oznacza, że wszystkie złożone oferty mieszczą się w przewidzianym budżecie. 

Cała inwestycja na trasie Bydgoszcz – Toruń została podzielona na cztery odcinki: Bydgoszcz Południe – Emilianowo, Solec Kujawski – Toruń Zachód, Emilianowo – Solec Kujawski, Toruń Zachód – Toruń Południe, dla których toczą się oddzielne postępowania. W ubiegłym tygodniu GDDKiA otworzyła oferty, które wpłynęły w przetargu na pierwszy odcinek Bydgoszcz Południe – Emilianowo.

Realizacja inwestycji ma pozwolić przenieść ruch z obciążonej drogi krajowej nr 10 na nowoczesną, bezpieczną drogę szybkiego rochu, poprawić dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Ma zostać zrealizowana do 2026 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Bydgoszczy, zmiany - red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor