Kultura 2 maj 2020 | kp
Folklor rozbrzmiewa w domach. Zespół „Płomienie” umila czas kwarantanny

Zdj. Screen z YouTube

Trochę tańca i trochę śpiewu pojawi się w naszych domach dzięki zespołowi „Płomienie” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy. Grupa w czasie pandemii nadal działa i nagrywa dla widzów swoje występy.

– Podczas tej monotonnej codzienności, zrobiliśmy coś specjalnie dla Was! – zapowiadał zespół 23 kwietnia, udostępniając na swoim youtube'owym kanale wyjątkową wersję śląskiej pieśni ludowej – „Karolinki”. – Usłyszycie w niej dźwięki płynące prosto z naszych serc – dodali wtedy twórcy.

Z kolejną inicjatywą zespół wyszedł niecały tydzień później (29 kwietnia). Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Facebooku pojawił się filmik taneczny wraz z życzeniami: „Z okazji tego święta składamy więc Wam serdeczne życzenia: pasji, miłości do folkloru oraz roztańczonych wspomnień!”. Z powodu pandemii koronawirusa grupa spędziła święto inaczej niż w ubiegłych latach – tym razem członkowie wspólnie zatańczyli, ale na ekranie. Efekty możemy zobaczyć na wideo zamieszczonym na Facebooku – Zespół Pieśni i Tańca Płomienie.

Z kolei na youtube'owym kanale zespołu możemy posłuchać wyjątkową wersję „Karolinki” zaśpiewaną przez 20 członków zespołu - usłyszymy też dźwięk skrzypiec, klarnetu, akordeonów i instrumentów klawiszowych.

Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” rozpoczął swoją działalność w 1980 roku przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy. Zespół był ściśle związany z harcerstwem i powstał z inicjatywy Aldony Rawickiej. Obecnie w grupie tańczy, śpiewa i gra 150 osób, a w swoim repertuarze posiadają suity taneczne z różnych regionów.

Źródło: Facebook, ZPiT Płomienie

Zobacz również: Ziemia Bydgoska tańczy i śpiewa także w czasie pandemii. On-line

kp Autor