Religia 10 cze 2020 | mk
Bydgoska pielgrzymka po nowemu. W formule sztafety

fot. Anna Kopeć, archiwum

Z powodu pandemii diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w nowy sposób. Trasę pokonają kapłani-przewodnicy grup z pięcioma uczestnikami, którzy zmieniać się będą na poszczególnych etapach drogi. Pozostali zaproszeni są do pielgrzymowania duchowego. 

Całą drogę przejdą tylko przewodnicy grup. Każdego dnia pielgrzymowania towarzyszyć im może pięciu chętnych – zgłoszonych wcześniej – pątników. – Rano dojadą na wskazane miejsce i rozpoczną z wybranym przez siebie przewodnikiem jeden dzień rekolekcji w drodze – tłumaczy kierownik pielgrzymki, ks. Krzysztof Klóska.

Pielgrzymi kończą podróż tego samego dnia, po otrzymaniu błogosławieństwa. Nazajutrz zastępują ich kolejne osoby. – Dzięki temu w całej pielgrzymce w jednej grupie przy pięciu pątnikach dziennie może wziąć udział 55 osób – tłumaczy ksiądz Klóska. Do tej pory zgłoszono dziewięć grup, co daje ok. 500 pielgrzymów. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.

Podróż bez wyruszania z domu

Uczestnicy „sztafety”, którzy pokonają tylko odcinek trasy, jak i wszyscy inni wierni zachęcani są do przebycia całej drogi na Jasną Górę duchowo. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przeżyć piękne rekolekcje w drodze, mają serca spragnione, gorące, zaś z różnych przyczyn fizycznie nie mogą uczestniczyć w duchowych zmaganiach na własnych nogach - pisze ks. kierownik.

- Do uczestnictwa w Duchowej Pieszej Pielgrzymce zapraszamy zwłaszcza teraz, kiedy musimy zmienić dotychczasowe reguły pielgrzymowania, dbając przede wszystkim o zdrowie własne i innych, zaś z drugiej strony niczego nie zaniedbując na naszej drodze pielgrzymki życia ku zbawieniu wiecznemu - dodaje.

Szczegóły - regulamin, możliwość zapisania się na pielgrzymkę duchową i materiały na każdy dzień wyprawy również znajdują się na stronie pielgrzymki.

Tradcyjnie Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej rozpocznie się 21 lipca. Na miejsce, po pokonaniu ok. 340 kilometrów, dotrze 31 lipca.

Na podstawie: diecezja.bydgoszcz.pl

mk Autor